27.04.2023.
PITANJA:
1. Molim Vas pojasnjenje vezano uz program MOBDOL-2023-08. Je li navedeni mjesecni iznos stipendije za dolaznog istrazivaca iz inozemstva neoporeziv u Republici Hrvatskoj (tj. jesu li navedeni iznosi neto iznosi koje istrazivac mjesecno prima)?
2. Molila bi Vas informaciju vezanu za natječaj mobilnosti MOBDOL-2023-08. U tekstu je naveden iznos stipendije za dolaznu mobilnost od 3.625 EUR mjesečno. Zanimalo bi me da li je to netto iznos ili se iz tog iznosa plaća porez i svi ostali doprinosi.
ODGOVOR: Sukladno članku 9. stavku 1. Zakona o porezu na dohodak (NN 115/16, 106/18, 121/19, 32/20, 138/20, 151/22) porez na dohodak ne plaća se na:
21. primitke koji se kao bespovratna sredstva isplaćuju iz fondova i programa Europske unije putem tijela akreditiranih u skladu s pravilima Europske unije u Republici Hrvatskoj za provedbu aktivnosti mobilnosti u okviru programa i fondova Europske unije, a u svrhe obrazovanja i stručnog usavršavanja, u skladu s financijskom uredbom Europske komisije, do propisanih iznosa
Sukladno članku 6. stavku 12. Pravilnika o porezu na dohodak (NN 0/17, 128/17, 106/18, 1/19, 80/19, 74/20, 1/21, 112/22, 156/22, 1/23 i 3/23):
Porez na dohodak ne plaća se, u skladu s člankom 9. stavkom 1. točkom 21. Zakona, na ukupni iznos primitaka koji se kao bespovratna sredstva fizičkim osobama isplaćuju, odnosno dodjeljuju za provedbu aktivnosti mobilnosti u okviru programa i fondova Europske unije, a u svrhe obrazovanja i stručnog usavršavanja za pokriće izdataka prijevoznih troškova, prehrane i smještaja te za realizaciju projektnih aktivnosti koje prijavljuju fizičke osobe (izdaci za najam prostora, osiguranje, opremu i materijale i drugo), a u skladu s financijskom uredbom Europske komisije, pod uvjetom da su osigurane vjerodostojne isprave sukladno propisima Europske komisije (ugovor, završno izvješće, račun i drugo). Iznos do kojeg se mogu neoporezivo isplatiti ti primici utvrđuju tijela akreditirana u skladu s pravilima Europske komisije u Republici Hrvatskoj putem kojih se isplaćuju ti primici, na temelju propisa ili sporazuma s Europskom komisijom te na temelju izvršenih analiza kojima se utvrđuje visina tih primitaka.
Zaključno, sredstva isplaćena za dolaznu i odlaznu mobilnost smatraju se neoporezivim primicima.
PITANJE: Prijavio sam projekt u sklopu natječaja IP-2022-10 za koje se rezultati prema najavama očekuju na ljeto ove godine. Zanima me jesmo li ja i članovi moje istraživačke skupine prihvatljivi mentori-domaćini u sklopu natječaja Program mobilnosti – dolazna mobilnost viših asistenata (MOBDOL-2023-08) s obzirom da nismo angažirani na projektima zaklade koji se trenutno izvode.
ODGOVOR: Prihvatljivi mentori na natječaju Dolazna mobilnosti viših asistenata su voditelji ili suradnici na znanstvenim projektima HRZZ-a, različitim EU (Obzor 2020/Europa i sl.) i drugim međunarodno kompetitivnim znanstveno-istraživačkim projektima uz koji će biti vezan istraživački razvoj gostujućeg istraživača. Projekt mora trajati tijekom cijelog razdoblja trajanja mobilnosti.
Predlagatelji i suradnici na projektnim prijedlozima prijavljenima na natječaj Istraživački projekti (IP-2022-10) prihvatljivi su mentori na ovom natječaju.
Projekt u sklopu natječaja Dolazna mobilnost viših asistenata može se u tom slučaju prihvatiti za financiranje samo ako je u trenutku donošenja odluke o financiranju mobilnosti ugovoren i projekt po natječaju IP-2022-10 te ukoliko taj projekt traje za cijelo vrijeme trajanja mobilnosti.
PITANJE: Zanima me kakav je točno status znanstvenika koji dolazi u sklopu stipendije. Zapošljava li se znanstvenik na instituciji domaćinu, tj. potpisuje li ugovor o radu? Drugim riječima, je li navedeni iznos od 3625 eura neto iznos kojeg korisnik stipendije dobiva na svoj račun svaki mjesec?
ODGOVOR: HRZZ potpisuje Ugovor o dodjeli sredstava s Organizacijom–prijavitelj te stipendiju isplaćuje na račun Organizacije-prijavitelja. U skladu s Natječajem (dio 5. Financiranje) „Cjelokupni iznos stipendije bit će isplaćen na račun Organizacije-prijavitelja, koja ima obvezu staviti navedena financijska sredstva na raspolaganje gostujućem istraživaču (krajnjem korisniku) tijekom znanstveno-istraživačkog usavršavanja u RH.“
Organizacija prijavitelj i krajnji korisnik potpisuju zaseban ugovor u kojem definiraju status, prava i obveze.
PITANJE: Imam nekoliko pitanja vezano za nove natjecaje mobilnosti.
Opcenito pitanje vezano za sva 3 natjecaja: Da li su prijave moguce na engleskom jeziku (za npr. doktorande i mlade istrazivace koji ne koriste Hrvatski) i ako da gdje je moguce naci natjecajnu dokumentaciju na engleskom?
Pitanje vezano za odlaznu mobilnost viših asistenata: Da li se fiksni iznos od 4000 EUR mjesecno isplacuje organizaciji koja zaposljava mladog istrazivaca i da li taj iznos moze biti temelj za zasnivanje radnog odnosa u trajanju stipendije ili se mora imati drugi, zaseban projekt na kojem je mladi istrazivac zaposlen i s kojeg mu se isplacuje placa?
Pitanje vezano za dolaznu mobilnost viših asistenata: Vezano za uvijet za drzavljanstvo – da li uvijete zadovoljavaju osobe koje imaju dvojno drzavljanstvo i npr. doktorat su napravile u Argentini i imaju argentinsko te talijansko drzavljanstvo?
ODGOVOR: U okviru Programa mobilnosti prijavitelj je javna istraživačka organizacija osnovana u skladu s odredbama Zakona o visokom obrazovanju i znanstvenoj djelatnosti (NN 119/22) i koje zadovoljavaju definiciju „organizacije za istraživanje i širenje znanja“ sukladno Uredbi Komisije (EU) br. 651/2014, članku 2., točki 83. Za natječaje Odlazna mobilnost asistenata i Odlazna mobilnost viših asistenata obrasci za životopis mentora domaćina i pismo potpore organizacije domaćin, kao i detaljan plan znanstveno-istraživačkog usavršavanja su na engleskom jeziku. Za natječaj Dolazna mobilnost viših asistenata životopis gostujućeg istraživača i detaljan plan znanstveno-istraživačkog usavršavanja gostujućeg istraživača popunjavaju se na engleskom jeziku te se mogu pronaći na mrežnoj stranici HRZZ-a. Sva ostala prijavna dokumentacija treba biti na hrvatskom jeziku.
Za natječaj Odlazna mobilnost viših asistenata, iznos stipendije isplaćuje se Organizaciji-prijavitelj stoga mladi istraživač treba imati ugovor o radu s Organizacijom-prijavitelj za vrijeme cijelog trajanja mobilnosti. Stipendija za mobilnost ne može zamijeniti ugovor o radu na matičnoj organizaciji već se koristi za vrijeme boravka na organizaciji domaćinu.
Državljani države članice Europske unije prihvatljivi su krajnji korisnici na natječajima raspisanima u okviru Programa mobilnosti bez obzira na to imaju li i državljanstvo drugih država. Prihvatljivi krajnji korisnik dolazne mobilnosti je državljanin države članice Europske unije ili pridružene članice programa Obzor Europa (cjelokupan popis dostupan na: https://ec.europa.eu/info/funding-tenders/opportunities/docs/2021-2027/common/guidance/list-3rd-country-participation_horizon-euratom_en.pdf) ili Švicarske. U tekstu natječaja navedeni su i drugi uvjeti za krajnje korisnike navedenog potprograma koje je potrebno proučiti prije podnošenja prijave.
PITANJE: Molim Vas da mi odgovorite je li moguće za isti međunarodni projekt (PRIMA program) dobiti potporu i za dolaznu mobilnost viših asistenata (MOBDOL-2023-08) i za Razvoj karijera mladih istraživača – izobrazba novih doktora znanosti.
ODGOVOR: U okviru jednog znanstveno-istraživačkog projekta moguće je planirati prijavu na program Dolazna mobilnost viših asistenata i Razvoj karijera mladih istraživača – izobrazba novih doktora znanosti.
PITANJE: Htjela bih se raspitati zbog uvjete za prijavljivanje dolazne mobilnosti pod objavljenim natječajem https://hrzz.hr/prijava/otvoreni-natjecaji/ Program mobilnosti – dolazna mobilnost viših asistenata (MOBDOL-2023-08)
Prijavitelj bih bila ja, IME i PREZIME IZBRISANI; Matični broj znanstvenika, zaposlena kao Znanstvena savjetnica u trajnom zvanju na NAZIV USTANOVE IZBRISAN.
Članica sam međunarodnog projekta NAZIV USTANOVE, POVEZNICA IZBRISANI.
Kandidat kojeg bih predložila za dolaznu mobilnost je iz Canade te također član spomenutog projekta, IME I PREZIME, koji je ovu godinu doktorirao na sveučilištu u McGillu. Prijavila bih kandidata za dolaznu mobilnost na NAZIV USTANOVE IZBRISAN u trajanju od 12 mjeseci.
Ljubazno Vas molim da mi javite da li moguće prijaviti kandidata za dolaznu mobilnost, odnosno da li su ovim podatcima ispunjeni uvjeti za prijavu.
Za dodatnu informaciju stojim na raspolaganju.
Puno hvala na povratnom javljanju.
ODGOVOR: Hrvatska zaklada za znanost ne može u ovoj fazi postupka dati informaciju o prihvatljivosti prijave na natječaj već se ista utvrđuje po zaključenju natječaja. Za više informacija o prihvatljivosti prijave upućujemo Vas na tekst predmetnog natječaja i Upute za prijavitelje koji se nalaze na mrežnoj stranici HRZZ-a.
Za predmetni natječaj, mentor domaćin treba biti voditelj ili suradnik na znanstvenim projektima HRZZ-a, različitim EU (Obzor 2020/Europa i sl.) i drugim međunarodno kompetitivnim znanstveno-istraživačkim projektima uz koji će biti vezan istraživački razvoj gostujućeg istraživača. Projekt mora trajati tijekom cijelog razdoblja trajanja mobilnosti.
Krajnji korisnik, mladi istraživač, treba biti znanstvenik u ranoj fazi karijere koji je doktorat znanosti stekao najviše 7 godina prije datuma roka za prijavu na natječaj, državljanin države članice Europske unije ili pridružene članice programa Obzor Europa (cjelokupan popis dostupan na: https://ec.europa.eu/info/funding-tenders/opportunities/docs/2021-2027/common/guidance/list-3rd-country-participation_horizon-euratom_en.pdf) ili Švicarske. U tekstu natječaja navedeni su i drugi uvjeti za krajnje korisnike navedenog potprograma koje je potrebno proučiti prije podnošenja prijave.