Istraživanje ekološke učinkovitosti kaveznog uzgoja morskih riba predstavlja izazov zbog složenih interakcija između intenzivnog uzgoja i morskih ekosustava. Različiti okolišni uvjeti u kavezima i njihova povezanost s morskim dnom mogu uzrokovati promjene u strukturi pridnenih zajednica i geokemijskim svojstvima sedimenta, dok uzgoj plavoperajne tune pridonosi obogaćivanju morskog dna organskim tvarima i stvaranju antropogeno uvjetovanih staništa. Kroz projekt „Poboljšanje ekološke učinkovitosti kaveznog uzgoja morskih riba – EpoMariNet (IP-2022-10-7232)“ istražit će se ključni aspekti održivosti marikulture i razvoj inovativnih alata za poboljšanje upravljanja ribogojilištima u Jadranskom moru.
Uzgoj tune intenzivno koristi sitnu plavu ribu kao hranu, što rezultira unosom visoke razine organskog otpada u okoliš koji utječe na biološku raznolikost i funkcionalnost pridnenih ekosustava. Istovremeno, prisutnost kaveza stvara utočišta koja mogu povećati brojnost ribljih zajednica. Projektnim istraživanjem evaluirat će se promjene u sedimentu i pridnenim zajednicama na područjima nakon zatvaranja uzgajališta tuna te na područjima postojanih uzgajališta koristeći eDNA metabarkodiranje na prostornom gradijentu do 900 m od navedenih lokacija. Fokus istraživanja bit će i na procjeni reproduktivnog potencijala uzgojnih tuna, spolnom sazrijevaju i spontanom mrijestu u zatočeništvu, koje može doprinijeti obnovi prirodnih populacija tune u Jadranskom moru. Također, istraživanje želučanih sadržaja tune DNA metabarkodiranjem i morfološkim pristupom bit će ključno za bolje razumijevanje njihove ekologije ishrane odnosno trofodinamike i hranidbenih mreža, dok će se upotrebom geometrijske morfometrije odrediti identifikacijske karakteristike juvenilnih tuna i tuni srodnim vrstama (luc i trup) s ciljem lakše identifikacije istih.
Očekuje se da će projekt doprinijeti boljem razumijevanju ekoloških procesa povezanih s uzgojem tune, boljem razumijevanju ekologije ishrane i reproduktivnog potencijala tune, te da će unaprijediti praćenje i upravljanje ribogojilištima te ojačati znanstvenu zajednicu u području akvakulture i održivog ribarstva.
Mentor: dr. sc. Tanja Šegvić Bubić (Institut za oceanografiju i ribarstvo)
Natječajni rok: DOK-2023-10
Luka Žuvić rođen je 1994. godine u Splitu. Diplomirao je 2018. godine na studiju Morskog ribarstva pri Sveučilišnom odjelu za studije mora Sveučilišta u Splitu. Godine 2024. postaje asistent Hrvatske zaklade za znanost u sklopu programa „Projekt razvoja karijera mladih istraživača – izobrazba novih doktora znanosti“ na Institutu za oceanografiju i ribarstvo, u Laboratoriju za akvakulturu. Istovremeno upisuje Interdisciplinarni doktorski studij iz Oceanologije na Sveučilištu u Zagrebu. Njegovo područje istraživačkog interesa obuhvaća biologiju i ekologiju Atlantske plavoperajne tune (Thunnus thynnus), s posebnim naglaskom na ekologiju ishrane, reprodukciju te identifikacijske karakteristike juvenilnih jedinki. Pružanjem znanstveno-stručne podrške, aktivno sudjeluje i na provođenju drugih projekata unutar laboratorija.