Doktorandica Julia Fileš Kramberger u sklopu svoga doktorskoga studija arheologije bavi se istraživanjem prapovijesnog arheološkog tekstila i procesima njegove proizvodnje. Njezino istraživanje temelji se na materijalu s lokaliteta Donja Dolina u Bosni i Hercegovini, a uz to obrađuje i komparativni željeznodobni materijal s područja sjeverne i istočne Hrvatske.
Cilj ovoga istraživanja je otkriti način svakodnevnog života ljudskih zajednica s posebnim naglaskom na proizvodnju, uporabu i razmjenu tkanine, jednog od arheoloških materijala koji se najrjeđe pronalaze na nalazištima zbog njihove propadljive prirode. Uz to, vrlo je važan ishod dobiti detaljnije informacije o problematici ženskog identiteta u prapovijesnoj Europi, budući da su u prapovijesti, ali i kasnije, u procesu proizvodnje tkanine najčešće sudjelovale žene. Isto tako, cilj je na području Hrvatske sakupiti što više informacija o postojećim nalazima keramičkog pribora za izradu tkanine te mogućim organskim i mineraliziranim ostacima te na taj način smjestiti i hrvatska nalazišta na kartu Europe.
Kroz projekte „Željeznodobni ženski identiteti u južnom dijelu Karpatske kotline“ i „Pogrebni običaji starijeg željeznog doba u južnoj Panoniji – raskrižja identiteta“ HRZZ-a doktorandica ima priliku surađivati s različitim arheološkim institucijama u Hrvatskoj i u inozemstvu te ima mogućnost sudjelovanja, ali i samostalnog provođenja terenskih istraživanja brončanodobnih i željeznodobnih lokaliteta. Sve ovo dodatno joj omogućuje učenje i korištenje najnovije metodologije terenskih istraživanja te metodologije SEM-a i digitalne mikroskopije koje se primjenjuju na organskim i mineraliziranim ostacima tekstila.
Konačni rezultati istraživanja pokazat će u kolikoj mjeri i na kojim razinama su ljudske zajednice na području porječja Save i okolice u željeznom dobu proizvodile i koristile tkanine, a oni će, osim znanstvenoj zajednici svakako biti predstavljeni i široj publici u svrhu popularizacije arheologije kao znanosti.