Prof. dr. sc. Hana Breko Kustura

Hrvatski glazbeni i liturgijski kodeksi srednjega vijeka: Interdisciplinarna obrada - CROMUSCODEX70

Službeni plakat projekta s prikazom čuvenog glazbenog rukopisa s božićnim napjevom Evanđelja po Ivanu (Trogir, 13. stoljeće).
Autorica plakata: Marijana Čurčić-Baldini, dipl. dizajner
Šifra projekta: IP-2016-06-6619
Ustanova: Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti
Trajanje projekta: 1. 4. 2017. – 31. 3. 2021.
Web stranica projekta

Projekt se bavi obradom liturgijsko-glazbenih rukopisa hrvatskih zemalja od 11.-18. stoljeća. To je premijerni pothvat istodobnog rada muzikologa, filologa, liturgičara i povjesničara umjetnosti specijaliziranih za dokumente srednjovjekovne hrvatske glazbe, pisane riječi,  liturgije i likovnosti. Cilj je komparativna usporedba hrvatskih izvora s europskim rukopisima. Ovi izvori predstavljaju najraniji sloj hrvatske pismenosti, liturgije i glazbe. Istraživanja projekta temelje se na suvremenim metodama transkripcije i transliteracije izvora, te rekonstrukcije i interpretacije same srednjovjekovne glazbe. Projekt je ostvario suradnju s muzikologinjom i pjevačicom dr. Katarinom Livljanić (Schola cantorum Basiliensis), voditeljicom ansambla Dialogos, koji je i snimio napjeve iz hrvatskih srednjovjekovnih zapisa. Nadalje, projekt je ostvario suradnju i s projektom Corpus monodicum Instituta za muzikologiju Sveučilišta Julius-Maximilian u Würzburgu (voditelj prof. dr. Andreas Haug). Planirano je uvrštenje napjeva zagrebačke katedrale  iz 15. stoljeća u europsku bazu podataka. U okviru istraživanja objavljeni su znanstveni radovi na stranim jezicima u suradnji s inozemnim institucijama i realizirano sudjelovanje na međunarodnim kongresima poput MedRen-a u Pragu, simpozija European context and medieval music održanog u Zagrebu 5. 3. 2020. Suradnici su se usavršavali na Sveučilištima u Italiji, Izraelu, Würzburgu i Oslu, a terenski su radili u arhivima u Hrvatskoj i Europi (Bodleian Library u Oxfordu, Bavarskoj državnoj biblioteci u Münchenu, Apostolskoj biblioteci u Vatikanu, Mađarskoj nacionalnoj biblioteci u Budimpešti). Projekt je ostvario nekoliko muzikoloških otkrića: otkriće najstarijeg brevijara Bosanske vikarije iz 15. stoljeća koji se čuva u Dubrovniku, kodeksa 463 Kaptolskog arhiva u Splitu, pronalaska konkordance najstarijeg fragmenta svjetovne glazbe u Hrvatskoj iz 13. stoljeća. Medijski izuzetno dobro popraćen, projekt je bio temom čak 7 emisija Hrvatskoga radija, a zapažena je njegova prisutnost i u hrvatskim kulturnim časopisima, prilozima  i kolumnama. Na taj su način rezultati istraživanja doprli do auditorija izvan stručnih i znanstvenih muzikoloških krugova.

Članica suradnica HAZU-a dr. sc. Hana Breko Kustura rođena je u Splitu 1970. Po struci je muzikologinja specijalizirana za glazbu srednjega vijeka. Znanstvena je savjetnica u Odsjeku za povijest hrvatske glazbe HAZU-a te naslovna redovita profesorica na Muzičkoj akademiji u Zagrebu. Diplomirala je 1993. a doktorirala 2002. na Muzičkoj akademiji u Zagrebu pod mentorstvom akademkinje Koraljke Kos i prof. dr. Andreasa Hauga (Sveučilište u Würzburgu). Od 1996. je zaposlena u HAZU. 1994./1995. bila je stipendistica DAAD fondacije za poslijediplomski studij glazbene medievistike na Sveučilištu Erlangen-Nürnberg. Usavršavala se u Kanadi, Njemačkoj, Švedskoj, Mađarskoj, Norveškoj, Italiji, Belgiji i Luksemburgu. Dobitnica je stipendija: Talijanskog instituta za kulturu, Fondacije RSS Scheme, Švedskog instituta i Zaklade HAZU-a. Znanstveni joj je interes crkvena glazba srednjega vijeka, poglavito hrvatska, u europskom kontekstu. Otkrila je najstariju liturgijsko-glazbenu knjigu srednjovjekovne Istre iz 1050. godine i detektirala porijeklo najstarijeg njemačkog misala pohranjenog u Zagrebu. Time je otvorila do sada nepoznato područje povijesti glazbe istarske regije. Autorica je triju znanstvenih knjiga o hrvatskoj glazbi srednjega vijeka i 60 izvornih znanstvenih radova. Dobitnica je Nagrade HGZ-a (1993.), Nagrade HAZU-a (2003.), osobne nagrade grada Sinja (2017.) te Srebrene povelje Matice hrvatske (2018). Godine 2019. za svoj rad na području hrvatske liturgijske glazbe odlikovana je Redom hrvatskoga pletera.

Postavke kolačića

Koristimo vlastite kolačiće, datoteke koje se zapisuju u web preglednik na računalu korisnika. Kolačiće dijelimo na obavezne, koji osiguravaju ispravno funkcioniranje internetskih stranica i preporučene, koji nam služe da unaprijedimo Vaše iskustvo na našoj stranici, kao i svoje usluge, analizirajući korištenje naše internetske stranice.