Mikroorganizmi iz skupine Oomycetes, poznatiji kao „vodene plijesni”, uzročnici su bolesti mnogih slatkovodnih organizama te uzrokuju značajne štete u akvakulturi. Osim toga, vrsta Aphanomyces astaci uzročnik je smrtonosne bolesti račje kuge kod slatkovodnih deseteronožnih rakova.
Postojeće metode suzbijanja ovih patogena uključuju korištenje kemikalija štetnih za čovjeka i okoliš, poput formalina i malahitnog zelenila. Stoga je cilj mog doktorskog rada razviti ekološki prihvatljive metode kontrole slatkovodnih patogenih oomiceta, i to na dva načina – uz pomoć bioaktivnih spojeva iz biljaka i uz pomoć inhibicijskog djelovanja bakterija. Prvo ću istražiti mogu li se patogeni suzbiti ekstraktima odabranih samoniklih mediteranskih biljaka za koje je poznato da su bogate bioaktivnim spojevima. U tu ću svrhu, koristeći ekološki prihvatljive metode, pripremiti ekstrakte lovora, ružmarina i kadulje te analizirati njihov sastav spektrofotometrijski, tekućinskom kromatografijom visoke djelotvornosti (HPLC), plinsko kromatografsko masenom spektrometrijom (GC-MS) i nuklearnom magnetskom rezonancijom (NMR). Potom ću istražiti njihovo djelovanje prema modelnim oomicetima u laboratorijskim uvjetima i u akvakulturnim postrojenjima. U drugom dijelu doktorskog rada istražiti ću mogućnost biokontrole patogenih oomiceta uz pomoć bakterija koje su prirodno prisutne na/u domaćinu, poput pastrve. Selekcionirati ću, izolirati i molekularno karakterizirati sakupljene bakterijske izolate te testirati njihovu potencijalnu inhibicijsku aktivnost prema patogenim oomicetima.
Rezultati mojeg istraživanja bit će temelj za razvoj modernih i ekološki prihvatljivih metoda kontrole bolesti uzrokovanih oomicetima u slatkovodnoj akvakulturi.
Mentor: doc. dr. sc. Ana Bielen (Sveučilište u Zagrebu, Prehrambeno-biotehnološki fakultet)
Natječajni rok: DOK-2018-01
Anđela Miljanović rođena je 15. 07. 1990. u Livnu, Bosna i Hercegovina. Godine 2014. završila je diplomski studij na Prehrambeno-biotehnološkom fakultetu u Zagrebu, smjer Prehrambeno inženjerstvo. Dobitnica je Rektorove nagrade u akad. god. 2012/2013. Od listopada 2018. zaposlena je na Prehrambeno-biotehnološkom fakultetu u Zagrebu kao asistent na uspostavnom projektu Hrvatske zaklade za znanost „Interakcije slatkovodnih patogenih oomiceta i okoliša, InteractOomyc”, čija je voditeljica doc. dr. sc. Ana Bielen. Ko-autor je jednog znanstvenog rada te je rezultate svojih istraživanja do sada predstavila na više znanstvenih skupova. Članica je Hrvatskog mikrobiološkog društva.