9.1.2025.

Dr. sc. Blanka Tariba Lovaković radi na Zavodu za toksikologiju zagrebačkog Instituta za medicinska istraživanja i medicinu rada. Svojim je radom dospjela na popis najutjecajnijih znanstvenika na svijetu, a u prosincu je počela voditi novi istraživački projekt imena ‘PlastRepRisk’. Istražuje kako se plastifikatori kojima smo svakodnevno izloženi utječu na muško reproduktivno zdravlje.

28.12.2024.

Stanovnici ruralne Hrvatske htjeli bi ostati živjeti u svojim domovima, ali im je za to nužna pomoć središnje vlasti, u koju imaju nisko povjerenje, rezultat je socioloških istraživanja objavljenih u dvije doktorske disertacije na Filozofskom fakultetu u Zagrebu izrađene u okviru uspostavnog istraživačkog projekta “Socijalno-ekološki izazovi ruralnog razvoja u Hrvatskoj“.

21.12.2024.

Laboratorij za etiku digitalnih tehnologija u zdravstvu (Digit-HeaL) u sklopu uspostavnog istraživačkog projekta „(Novi) etički i društveni izazovi digitalnih tehnologija u domeni zdravstvene skrbi“ pod vodstvom izv. prof. dr. sc. Ante Čartolovnog, proveo je veliko istraživanje u Hrvatskoj s ciljem analiziranja postojećeg stanja, iščekivanja i izazova po pitanju digitalnog zdravstva i implementacije umjetne inteligencije. 

23.12.2024.

Intervju s doc. dr. sc. Ivanom Cerovcem s Filozofskog fakulteta u Rijeci, voditeljem novog istraživačkog projekta “Epistemička demokracija u digitalno doba”. Projekt proučava utjecaj digitalnih tehnologija poduprtih algoritmima umjetne inteligencije na legitimitet procesa kolektivnog političkog odlučivanja u suvremenim liberalnim društvima.

21.12.2024.

Novinari Jutarnjeg lista prošetali su zapuštenim kompleksom mesne industrije Sljeme u Sesvetama u pratnji istraživačkog tima projekta “PostCity- Transformacija postindustrijskog grada: prostor, zajednica i rad”. Cilj projekta je stvaranje istraživačkog modela za razumijevanje što više aspekata deindustrijaliziranih područja kao i doprinijeti stvaranju strategija za prenamjenu tih prostora po mjeri građana.

21.12.2024.

U Varaždinu su nedavno predstavljeni rezultati trećeg vala istraživanja provedenog u okviru projekta “Testiranje 5C modela pozitivnog razvoja mladih: tradicionalno i digitalno mobilno mjerenje (P.R.O.T.E.C.T.)” koji su još jednom potvrdili probleme s mentalnim zdravljem adolescenata.

12.12.2024.

Na Institutu za poljoprivredu i turizam u Poreču predstavljen je projekt VinNutriVit voditeljice dr. sc. Sanje Radeka koji bi proizvodnju vina mogao učiniti lakšom i isplativijom, a vino boljim, ukusnijim, kvalitetnijim.

25.11.2024.

Tim mladih znanstvenika s Tehničkog fakulteta i Fakulteta biotehnologije i razvoja lijekova Sveučilišta u Rijeci objavio je rad u prestižnom znanstvenom časopisu Nature Machine Intelligence. U objavljenom znanstvenom radu predstavljen je generativni model umjetne inteligencije zasnovan na dubokom učenju koji u neistraženom kemijskom prostoru pronalazi sasvim nove peptide s visokom vjerojatnošću za stvaranje nanostruktura.

21.11.2024.

Prema istraživanjima provedenima u sklopu projekta SextYouth, sve veći broj adolescenata uključuje se u seksting kako bi “bili cool” ili se uklopili u društvo, često pod utjecajem vršnjačkog pritiska. Projektni tim izdao je vodič za roditelje kojim nastoje potaknuti roditelje, profesore te stručne službe u školama da educiraju djecu o seksualnosti i sigurnosti na internetu.

5.11.2024.

Znanstvenici Instituta Ruđer Bošković u suradnji sa slovenskim i mađarskim kolegama su razvili novi senzorski materijal koji detektira vodik s visokom točnošću, a posebno je efikasan pri višim temperaturama, što je ključno za nadzor koncentracija vodika u industriji i okolišu.

20.10.2024.

Prof. dr. sc. Ivor Karavanić dobitnik je nagrade Varaždinske županije za doprinos ugledu i promociji županije u zemlji i inozemstvu zahvaljujući dugogodišnjem interesu za špilju Vindiju i objavom radova o tamošnjim nalazima koja pobuđuju velik interes međunarodne znanstvene javnosti. Prof. Karavanić znanstveno proučava špilju Vindiju već 30 godina, među ostalim i u okviru HRZZ projekta “Posljednji neandertalci na razmeđu srednje Europe i Mediterana”.

17.10.2024.

U okviru projekta Eurobath znanstvenici s Instituta za oceanografiju i ribarstvo započeli su sustavno praćenje tri potoka u gornjim Kaštelima, koji se ulijevaju u more u blizini plaža na kojima je more prema podacima službenih ispitivanja godinama bilo problematične kakvoće. Rezultati nisu niti malo optimistični jer je utvrđeno značajno onečišćenje sva tri potoka.

6.10.2024.

Centar za geoprostorne tehnologije (GAL) novi je znanstveno-istraživački centar kao sastavnica Sveučilišta u Zadru, a nastao je kao rezultat uspostavnog istraživačkog projekta Laboratorij za geoprostorne analize (GAL) koji je od 2018. do 2023. vodio prof. dr. sc. Ante Šiljeg.

17.9.2024.

U vrijeme sve češćih suša i klimatskih promjena poboljšanje kvalitete tla trebao bi biti glavni cilj poljoprivrednicima. Institut za poljoprivredu i turizam Poreč u tu svrhu provodi projekt Bionutrivine, kojemu je cilj istražiti prednosti biougljena kao popravljača tla.

15.9.2024.

Sadašnji proizvodni procesi ne daju dovoljno veliki prinos maslinova ulja, a istovremeno je potrošnja energije velika. Stoga je pokrenut projekt koji istražuje i u uljare uvodi nove tehnologije poznate kao pulsirajuće električno polje (PEF). Cilj je doći do više ulja iz iste količine maslina, ali da ono bude visokovrijedno kao i do sada.

3.9.2024.

Redovna profesorica s Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Zrinka Ljubešić voditeljica je projekta na Lastovu u sklopu kojeg istražuje rijetki oceanografski fenomen. Riječ je o fenomenu valova vezanih za otok koji je osim na Lastovu prisutan na svega nekoliko mjesta na svijetu, između ostalog na Bermudima, Havajima i Gotlandu.

25.8.2024.

Intervju sa sociologom i komparatistom Lukom Ostojićem, doktorandom na projektu “Pamćenje (o) književnosti u svakodnevici” na temu čitalačkih navika hrvatskih građana.

15.8.2024.

Dr. sc. Luka Jurinović, viši znanstveni suradnik Hrvatskog veterinarskog institua voditelj je HRZZ projekta kojemu je cilj objasniti ulogu galebova klaukavaca u širenju kampilobakterioze, najčešće gastrointestinalne bakterijske zoonoze u ljudi u EU i šire.

9.8.2024.

Znanstvenice iz Instituta za poljoprivredu i turizam u  Poreču u okviru istraživačkog projekta NATURALLY istražuju potencijal kanadske zlatošipke i drugih invazivnih biljaka u Istri za iskorištavanje u farmaceutskoj industriji.

1.8.2024.

Međunarodni tim znanstvenika na čelu sa znanstvenicima Medicinskog fakulteta u Splitu objavio je u prestižnom časopisu Nature rad koji otkriva novi mehanizam nastanka zloćudnih tumora, a pronalazak možda može imati i kliničke implikacije. Voditelj hrvatskog tima bio je prof. dr. sc. Janoš Terzić, koji na ovom otkriću radi već sedam godina.

28.7.2024.

Intervju s prof. dr. sc. Ivanom Krausom s Građevinskog i arhitektonskog fakulteta Osijek, voditeljem projekta “Nabijena zemlja za modeliranje i normizaciju u potresno aktivnim područjima”

23.7.2024.

Rezultati istraživanja znanstvenika s Instituta Ruđer Bošković demonstriraju kako primjena snopova iona visoke energije može precizno oblikovati nanoporozni grafen, mijenjajući funkcionalnost materijala i otvarajući put prema stvaranju materijala s prilagođenim svojstvima.

9.7.2024.

Znanstvenici Instituta Ruđer Bošković, u suradnji sa sveučilištima Bond i New South Wales pokazali su da registracija istraživačkih planova prije početka istraživanja značajno povećava transparentnost i pouzdanost znanstvenih istraživanja.

1.7.2024.

Istraživanje je provedeno na širem području ušća rijeke Krke, u sklopu istraživačkog projekta BiVACME. Ušće rijeke Krke jedno je od najvažnijih područja za uzgoj školjkaša na istočnom Jadranu, a unatoč tome što se radi o gospodarski važnoj vrsti školjkaša, ekologija dagnji na ovom području dosad se relativno malo istraživala.

27.6.2024.

Knjiga je rezultat rada na istraživačkom projektu “Hrvatski mrežni rječnik – Mrežnik”, koji se od 2017. do 2021. provodio u Institutu za hrvatski jezik pod vodstvom dr. sc. Lane Hudeček.

21.6.2024.

Istražujući fosfatna stakala i staklo-keramike znanstvenici Instituta Ruđer Bošković otkrili su kako prilagodbom svojstava povećati njihov potencijal za napredne tehnološke primjene u dizajniranju boljih materijala za baterije nove generacije i katalizatore.

29.5.2024.

U radu je dokazano postojanje povratne sprege između imunosnog i endokrinog sustava ovisne o interferonima a/b. U uvjetima povećane razine glukoze u krvi ova povratna sprega ne funkcionira što dovodi do povećane osjetljivosti na virusne infekcije, što bi moglo biti i razlog zašto su osobe sa šećernom bolešću podložnije virusnim infekcijama.

28.5.2024.

Na Sveučilištu u Zadru održano je javno predstavljanje rezultata istraživačkog projekta “Anžuvinski archiregnum u srednjoistočnoj i jugoistočnoj Europi u 14. stoljeću: pogled s periferije”. Projekt je bio usmjeren na propitivanje funkcioniranja političke tvorbe kojoj je na čelu stajala anžuvinska dinastija u razdoblju s početka do 80-ih godina 14. stoljeća.

25.5.2024.

Na Sveučilištu u Zadru održana je međunarodna znanstvena konferencija „Early modern nautical charts: information sources, navigation means and communication media“, u okviru koje je postavljena i izložba „Navigacija pomoću slika i zapisa“. Konferencija i izložba su organizirane u sklopu projekta „Ranonovovjekovne pomorske karte Jadranskog mora: izvor spoznaja, sredstvo navigacije i medij komunikacije (NACHAS)”.

23.5.2024.

Uz obalu Barbarige nedaleko Fažane još su 1950-ih pronađeni ostaci jednog od najvećih kompleksa za preradu maslina u doba Rimskog Carstva, s impresivnih 12 preša i površinom od oko 3 tisuće četvornih metara. Istraživanja ovog lokaliteta nastavila su se ove godine u okviru projekta “Rimski krajolik i dinamika naseljavanja istarskih kolonijskih agera” voditelja doc. dr. sc. Davora Bulića sa Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli te suradnje s Brown University.

20.5.2024.

Dražen Cepić is an Assistant Professor at the Department of Sociology at the University of Zadar, where he has been working since 2016. He assembled a multidisciplinary team of scientists and initiated the project ‘Sustainable fishing: Social Relations, Identity and Co-management of Adriatic Fishery Resources’ pioneering its relevance within sociological research in Croatia.

16.5.2024.

Na arheološkom lokalitetu Sveti Križ u općini Marija Gorica u Zagrebačkoj županiji, koji se istražuje u okviru projekta TRANS RIVERS, pronađeni su novi nalazi koji neposredno dokazuju preradu željeza na ovom području staru 2500 godina.

12.5.2024.

Odjel za arheologiju Sveučilišta u Zadru u okviru HRZZ projekta “Potopljena neolitička nalazišta u podmorju hrvatskog dijela Jadrana” istražuje neolitički potopljeni lokalitet Soline na otoku Korčuli. U prošlogodišnjim istraživanjima pronađeno je nekoliko koštica maslina te mnoštvo ljusaka badema, čija je okvirna starost radiokarbonskim analizama datirana na 6900 godina, što su zasad najstariji tragovi maslina na Jadranu.

8.5.2024.

Projekt MORENEC posvećen je djeci koja su iznadprosječno izložena riziku socijalne isključenosti tijekom ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja. Na reprezentativnom uzorku 10% svih ustanova RPOO u Hrvatskoj utvrđeno je da je u nekom riziku socijalne isključenosti čak 30% djece u dobi od 5 do 7 godina. Može li i kako sustav RPOO odgovoriti na potrebe ove djece i članova njihovih obitelji?

27.4.2024.

Mogućnost proizvodnje čokolade i srodnih proizvoda uz smanjen udio šećera i zasićenih masti kako bi se poboljšala nutritivna, a smanjila kalorijska vrijednost jedan je od ciljeva projekta “Oleogelovi kao nutritivno poboljšanje čokolade i krem-proizvoda”.

24.4.2024.

Novo istraživanje hrvatskih znanstvenika pokazuje da su svi današnji višestanični organizmi genetski bitno jednostavniji od svojih dalekih predaka. Ovo iznenađujuće otkriće pokazuje da je eksternalizacija (outsourcing) genskih funkcija igrala ključnu ulogu u stvaranju biološke raznolikosti.

20.4.2024.

Na arheološkom lokalitetu Sveti Križ u Zagrebačkoj županiji, na području Općine Marija Gorica, pronađeni su jedinstveni nalazi života stanovnika željeznog doba, a riječ je o stambenim jedinicama 9×8 metara. Istraživanje ovog lokaliteta provodi se u okviru uspostavnog istraživačkog projekta TRANS RIVERS voditeljice Janje Mavrović Mokos.

19.4.2024.

Nikola Vitov Gučetić bio je istaknuta osoba političkog i intelektualnog života Dubrovnika u razdoblju kasne renesanse. Pisao je platonovske dijaloge, aristotelovske rasprave i teološke komentare. Među neobjavljenim djelima za njegova života su i komentari Aristotelovih tekstova, koje su uredili i izdali dr. sc. Pavel Gregorić i doc. Gorana Stepanić u okviru projekta “Hrvatski renesansni aristotelizam: Nova era u mišljenju povijesti“

8.4.2024.

U prosincu 2023. godine s provedbom je počeo znanstveno-istraživački projekt Instituta za povijest umjetnosti “Arhitektura i kultura stanovanja u Zagrebu 1880.–1940.”, koji je usredotočen upravo na segment gradogradnje i stanovanja Zagreba.

16.3.2024.

Prof. dr. sc. Trpimir Vedriš s Odsjeka za povijest Filozofskog fakulteta u Zagrebu održao je u Zadru vrlo zapaženo predavanje “Tko su bili sv. Asel, sv. Marcela i sv. Ambroz? Kult ninskih svetaca zaštitnika između tradicije i novih istraživanja”, na kojem je predstavio nove spoznaje o ovim povijesnim ličnostima. Istraživanje je provedeno u sklopu projekta “Jadranska maritimna hodočašća u lokalnom, nacionalnom i transnacionalnom kontekstu”.

16.3.2024.

U Dubrovniku je održano predstavljanje rezultata projekta “Karakterizacija i monitoring rasjednog sustava šireg dubrovačkog područja – DuFAULT” voditelja prof. dr. sc. Josipa Stipčevića. Cilj projekta je istražiti potrese koji prijete ovom najtrusnijem području u Hrvatskoj.

13.3.2024.

Krajem 2023. godine s provedbom je počeo projekt CRO VETERANS voditelja prof. dr. sc. Aleksandra Jakira. Projekt se provodi na Odsjeku za povijest splitskog Filozofskog fakulteta u suradnji s Hrvatskim memorijalno-dokumentacijskim centrom Domovinskog rata. Projektom se želi saznati više o životima, navikama, zdravlju, stavovima hrvatskih branitelja Domovinskog rata i svemu onome što život čini cjelovitim.

10.3.2024.

Prof. dr. sc. Đurđica Ačkar s Prehrambeno-tehnološkog fakulteta u Osijeku sa svojim suradnicima razvija zdraviju i “zeleniju” varijantu čokolade, u čijoj se proizvodnji kao zamjena za nezdrave zasićene masti koriste nusproizvodi prehrambene industrije koji su dosad završavali u otpadu. Istraživanje se provodi u okviru novog IP-2022-10 projekta “Oleogelovi kao nutritivno poboljšanje čokolade i krem-proizvoda”.

6.3.2024.

Intervju s prof. dr. sc. Ivorom Karavanićem, voditeljem projekta “Posljednji neandertalci na raskrižju srednje Europe i Mediterana” (NECEM), koji pridonosi razumijevanju interakcija između neandertalca i ranog modernog čovjeka.

1.3.2024.

Mario Bodružić, HRZZ-ov doktorand s Odjela za arheologiju Sveučilišta u Zadru održao je predavanje pod nazivom “Speleoarheologija na području sjeverne Dalmacije”, u kojem je predstavio rezultate istraživanja provedenih u sklopu projekta “Epigravetijenske zajednice sjeverne Dalmacije” pod vodstvom prof. dr. sc. Daria Vujevića.

20.2.2024.

Profesorica na Odjelu za psihologiju Sveučilišta u Zadru dr. sc. Irena Burić vodila je dva HRZZ projekta u kojima je istraživala ličnost, emocije i emocionalnu regulaciju u obrazovnom kontekstu te profesionalnu dobrobit nastavnika.

17.2.2024.

U izdanju Sandorfa objavljen je zbornik “Balkanska ruta: Pojmovnik europskog režima iregulariziranih migracija na periferiji EU”. Pojmovnik je nastao u okviru projekta ERIM, a urednice su voditeljica projekta dr. sc. Marijana Hameršak i suradnice Iva Pleše i Tea Škokić.

13.2.2024.

Na Institutu za etnologiju i folkloristiku u Zagrebu održana je prezentacija istraživanja povodom završetka bilateralnog slovensko-hrvatskog projekta „Urbane budućnosti: zamišljanje i aktiviranje mogućnosti u nemirnim vremenima“. Projekt je fokusiran na istraživanje urbanih praksi i politika koje se tiču smjernica, agendi, strategija i vizija, kao i čimbenika svakodnevnoga života kroz koje se pokazuje određeni odnos građana prema budućnosti.

11.2.2024.

Intervju s bivšom HRZZ doktorandicom dr. sc. Ines Haberle objavljen povodom Međunarodnog dana djevojaka i žena u znanosti. U svojoj disertaciji, izrađenoj pod mentorstvom dr. sc. Tina Klanjščeka s Instituta Ruđer Bošković, Ines se bavila razvojem modela za održivo upravljanje morskim resursima kao odgovor na različite okolišne uvjete, a 2023. dobila je L’Oreal-UNESCO stipendiju “Za žene u znanosti”.

10.2.2024.

Intervju s prof. dr. sc. Đulom Borozan, redovitom profesoricom u trajnom zvanju na Ekonomskom fakultetu u Osijeku, voditeljicom projekta “Ekonomski izazovi tranzicije prema niskougljičnom rastu”. Prof. dr. sc. Borozan nalazi se na listi najcitiranijih znanstvenika u 2022. godini koju objavljuje Sveučilište Stanford.

8.2.2024.

Reportaža s izložbe “Novija arheološka istraživanja paleolitika Istre: Projekt Prehistria”, koja se može pogledati u Galeriji Arheološkog muzeja u Zagrebu do 14. veljače.

7.2.2024.

U utorak, 6. veljače u Knjižnici HAZU održana je rasprava o ekonomskom razvoju Hrvatske organizirana u okviru projekta “Analiza strukturnih čimbenika konvergencije Republike Hrvatske tijekom tranzicijskog procesa – CONVRH”.

29.1.2024.

Istraživački tim projekta ORKAN prvi je tim u Hrvatskoj kojem je uspjelo pronaći algoritamsko rješenje kako s jednog mjesta upravljati većim brojem dronova, koji pritom imaju i svoju misiju – u ovom slučaju locirati pilota potencijalno uljeznog drona.

26.1.2024.

Voditeljica projekta P.R.O.T.E.C.T. izv. prof. dr. sc. Miranda Novak gostovala je u emisiji Novi dan na N1 televiziji, u kojoj je govorila o mentalnom zdravlju mladih i čimbenicima koji na njega utječu, vodeći se pritom podacima prikupljenima u sklopu druge točke istraživanja na projektu.

23.1.2024.

Rezultati drugog vala istraživanja provedenog u sklopu projekta “Testiranje 5C modela pozitivnog razvoja mladih: tradicionalno i digitalno mobilno mjerenje” pokazali su da među mladima rastu simptomi suicidalnosti, dok su vrlo rašireni simptomi depresivnosti, anksioznosti i stresa.

23.1.2024.

The Swiss Agency for Development and Cooperation is financing a project that conducts research on homelessness in Switzerland and Croatia. The project is jointly led by Dr Lynette Šikić Mićanović from Ivo Pilar Institute and Professor Matthias Drilling fom the University of Applied Sciences and Arts Northwestern Switzerland (FHNW).

22.1.2024.

Prof. dr. sc. Martina Čelhar sa Sveučilišta u Zadru trenutačno je suradnica na projektu “Transformiranje jadranskog kozmosa: otočnost, povezanost i lokalni identiteti predrimske Dalmacije”, a prethodno je vodila projekt “Ravni Kotari: urbanizacija i promjene krajolika u sjevernoj Dalmaciji”.

13.1.2024.

Razgovor s izv. prof. dr. sc. Željkom Tonković, suradnicom na projektu “Društvena stratifikacija u Hrvatskoj: strukturni i subjektivni aspekti” o rezultatima ispitivanja o klasnom strukturiranju hrvatskog društva