Uspješna Citizen Science kampanja projekta GinkoBiFlav

Tijekom listopada 2024. godine voditeljica projekta UIP-2019-04-1018 „Uloga biflavonoida u biljkama: Gingko biloba L. kao modelni sustav” doc. dr. sc. Dunja Šamec na društvenim je mrežama pozvala javnost da pomognu u prikupljanju listova ginka sa što više lokacija diljem Hrvatske, u skladu s europskom inicijativom građanske znanosti (Citizen Science) koja potiče volontersko uključivanje široke zajednice u istraživanja.

Projektni tim ostao je pozitivno iznenađen odazivom javnosti – prikupljeni su uzorci sa više od 100 lokacija diljem Hrvatske, ali i iz susjednih zemalja. Ginko stabla pronađena su u mnogobrojnim javnim parkovima, župnim dvorovima, arboretumima i dvorištima, a stari su od godinu dana do više stotina godina, kao na primjer stabla ginka iz Daruvara i Petrinje. U inicijativu su se osim pojedinaca (uključujući i zaposlenike Hrvatske zaklade za znanost) uključile i udruge umirovljenika, planinarska društva, osnovne i srednje škole te udruge koje se zalažu za otvorenu i građansku znanost.

Glavni cilj ove inicijative je prikupiti lišće ginka na kojem će se analizirati profil biflavonoida i kako bi se odredilo kako starost stabla, lokacija rasta, spol i sl. utječu na sintezu biflavonoida. Profil biflavonoida u prikupljenim uzorcima te popis građana koji su dostavili uzorke javno će se objaviti, a nakon analize uzoraka svi koji su se uključili u kampanju bit će pozvani na Sveučilište Sjever na predstavljanje rezultata i demonstraciju HPLC-DAD metode za određivanje biflavonoida.

Više o projektu možete pročitati na linku: https://sites.google.com/unin.hr/ginkobiflav/ginkobiflav.