Upravni odbor Hrvatske zaklade za znanost (dalje: Upravni odbor) 23. rujna 2024. godine usvojio je prijedlog Povjerenstva za prigovore Hrvatske zaklade za znanost (dalje: Povjerenstvo), te je prihvaćen 1 od ukupno 63 zaprimljena prigovora. Nastavno na razmatranje prigovora na odluke o financiranju istraživačkih projekata prijavljenih na natječaj IP-2022-10, Povjerenstvo je naišlo na poteškoće u svom radu i radu Zaklade u cjelini te je 9. rujna 2024. godine Povjerenstvo uredu Zaklade dostavilo svoje preporuke koje su zatim objavljene na službenim stranicama Zaklade.
Potaknut preporukama Povjerenstva Upravni je odbor 9. i 22. listopada 2024. godine inicirao savjetovanje s Povjerenstvom te potaknuo Povjerenstvo da unaprijedi Poslovnik o radu Povjerenstva (dalje: Poslovnik) kojim pobliže uređuje i razrađuje svoju nadležnost kada su u pitanju „postupovne pogreške”, s obzirom na to da Upravni odbor u pravilu nije zakonski ovlašten samostalno predlagati ili mijenjati Poslovnik. Čl. 12. st. 4. Zakona o Hrvatskoj zakladi za znanost (NN 57/22, dalje: Zakon o HRZZ) izričito navodi kako Poslovnik donosi samo Povjerenstvo, dok se uloga Upravnog odbora u pravilu svodi na usvajanje Poslovnika kako ga Upravnom odboru predloži samo Povjerenstvo, a što je Upravni odbor i učinio 29. listopada 2024. godine usvajajući prijedlog dopune Poslovnika kako ga je 24. listopada 2024. godine zaprimio od Povjerenstva. Povjerenstvo i Upravni odbor su dopunom Poslovnika jasnije odredili značenje pojma „postupovne pogreške“ u čl. 3. čime se značajno unapređuje rad Povjerenstva i osigurava da će Povjerenstvo moći ostvarivati još značajniji doprinos unapređenju rada Zaklade, bez promjena zakonskog okvira.
Upravni odbor i Povjerenstvo su 30. listopada 2024. godine održali zajednički sastanak na kojemu su raspravljene sve preporuke Povjerenstva te su doneseni sljedeći zaključci:
1. Zakonski okvir za djelovanje Povjerenstva jasno je definiran te je dopunom čl. 3. Poslovnika osiguran efikasan rad Povjerenstva.
2. Ured Zaklade će unaprijediti rad panela za vrednovanje kroz izradu edukacijskih materijala kojima će se harmonizirati praksa rada panela, kao i definirati dobre i loše prakse kod izrade pojedinačnih izvješća panela.
3. Poboljšanje kvalitete recenzija i postupka vrednovanja od strane panela je glavno strateško usmjerenje Zaklade. Ured Zaklade će jasnije definirati upute panelima za vrednovanje kako različiti paneli ne bi različito implementirali kriterije za vrednovanje projekata.
4. Ured Zaklade će prijavitelje projektnih prijedloga bolje informirati o razlozima i postupku podnošenja prigovora. Povjerenstvo je naime nadležno u slučajevima sukoba interesa ili administrativnih, odnosno postupovnih pogrešaka, a što uključuje svako nepoštivanje normativnih akata Zaklade kojima se uređuju uvjeti i postupak dodjele sredstava za ostvarivanje svrhe Zaklade, poput primjerice nepoštivanje načela povjerljivosti, kršenje propisanog postupka vrednovanja, manipuliranje u postupku istorazinskog vrednovanja, nepoštivanje propisanih kriterija za vrednovanje kao i netočno ili nepotpuno utvrđivanje značajnih činjenica i sl. No, Povjerenstvo ne razmatra prigovore koji se odnose na razilaženje dionika uključenih u postupak dodjele sredstava Zaklade o znanstvenim i sadržajnim aspektima projektnih prijedloga ili recenzija ili mišljenja panela.
5. Najveće izazove po pitanju načina imenovanja recenzenata i broja recenzija po projektnoj prijavi, kao i pristup istorazinskom vrednovanju Upravni je odbor već uočio te donošenjem novog Pravilnika o postupku dodjele sredstava riješio. Sve zaprimljene i administrativno prihvatljive projektne prijave se upućuju u istorazinsko vrednovanje koje provode najmanje tri recenzenta, sve prispjele recenzije se dostavljaju panelima, a paneli u slučaju razilaženja mišljenja recenzenata ili nejasnoća mogu od recenzenata tražiti pojašnjenja.
6. Potrebno je unaprijediti transparentnost rada Zaklade. Ured Zaklade će poboljšati izvještavanje o rezultatima natječaja, na način da će uz podatak o dobitnicima biti prikazan i poredak tj. struktura rang liste svakog panela, a prijavitelji projektnih prijedloga će biti obavješteni o bodovanju svoje prijave.
7. Uvjeti sudjelovanja u Weave inicijativi su međunarodno određeni i potiču najvišu razinu izvrsnosti. Ured Zaklade će predložiti mjere za daljnje poticanje bilateralnih i trilateralnih projektnih prijava.
8. U uvjetima malog broja stručnjaka u pojedinom polju istraživanja, jasno se ocrtala potreba za uključivanjem međunarodnih stručnjaka u rad panela, s ciljem povećanja njihove učinkovitosti i smanjenja rizika od sukoba interesa. Kao prijelaznu mjeru, Upravni odbor će osigurati uključivanje dodatnih članova panela iz inozemstva ili međunarodnih koordinatora panela. Istovremeno, ured Zaklade će predložiti nacrt promjene evaluacijskog postupka koji bi uključivao uspostavu međunarodnih evaluacijskih odbora čiji bi rad slijedio evaluacijske procedure istraživačkog programa Obzor Europa, te načiniti procjenu njegove primjenjivosti u postupcima vrednovanja Zaklade.
Upravni odbor i Povjerenstvo dogovorili su održavanje zajedničkih koordinacijskih sastanaka na kojima će se nastaviti raspravljati i poduzimati konkretne mjere za daljnje unapređenje rada Zaklade, posebice u odnosu na unapređenje postupka vrednovanja projektnih prijedloga od strane panela i recenzenata, ali i stručnih službi Zaklade koje sudjeluju u postupku vrednovanja, a s ciljem povećavanja transparentnosti i objektivnosti čitavog postupka vrednovanja temeljem kojega Upravni odbor donosi odluke o financiranju.
Upravni odbor ističe kako svoje odluke o financiranju donosi isključivo temeljem prijedloga panela za vrednovanje, dok je najučinkovitiji korektiv mogućih propusta ili nepravilnosti u postupku vrednovanja upravo postupak kojega provodi Povjerenstvo temeljem prigovora. Stoga je u interesu Zaklade u cjelini, ali ponajprije hrvatske znanstvene zajednice, da se čitav postupak vrednovanja kontinuirano unapređuje kako bi se sredstva Zaklade dodjeljivala striktno poštujući temeljna načela rada Zaklade.