Jednogodišnje usavršavanje Mate Damića u Milanu

Dr. sc. Mate Damić zaposlen je na Katedri za trgovinu i međunarodno poslovanje Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Istraživačka grupa u okviru koje djeluju nedavno je pokrenula novi istraživački ciklus koji istražuje upravljanje u zdravstvu na državnoj i međunarodnoj razini s posebnim osvrtom na razvoj ključnih pokazatelja održivosti zdravstvenih organizacija te ulozi različitih sustava upravljanja kvalitetom i principa kvalitete u postizanju održivosti. U okviru programa MOBODL dr. sc. Damić proveo je godinu dana na Sveučilištu Bocconi u Milanu, gdje mu je Mentor-domaćin bila izv. prof. dr. sc. Amelia Compagni, međunarodno prepoznata znanstvenica iz područja upravljanja u zdravstvu. Mate nam je prenio svoje dojmove iz Milana.


Tijekom jednogodišnjeg studijskog boravka na Centre for Research on Health and Social Care Management (CERGAS) Sveučilišta Bocconi, imao sam priliku intenzivno se posvetiti znanstveno-istraživačkom radu na temu povezanosti sustava upravljanja kvalitetom (SUK) i održivosti zdravstvenih organizacija. Fokus istraživanja bio je na analizi kako različiti oblici SUK-a doprinose ekonomskoj, društvenoj i okolišnoj dimenziji održivosti u okviru javnih zdravstvenih sustava, pri čemu sam posebnu pažnju posvetio komparativnoj analizi između konteksta zdravstvenih sustava Ujedinjenog Kraljevstva, Talijanske Republike i Republike Hrvatske.

Boravak na CERGAS-u omogućio mi je suradnju s vrhunskim znanstvenicima i istraživačima, prije svega s profesoricom Ameliom Compagni, direktoricom centra, s kojom sam blisko surađivao na više projektnih i istraživačkih aktivnosti. Svakodnevno sam aktivno sudjelovao u radu kolektiva Centra te ostvario suradnju s kolegicama i kolegama sa Odjela za društvene i političke znanosti (Bocconi University, Department of Social and Political Sciences), što je dodatno obogatilo interdisciplinarnu komponentu mog istraživačkog rada. Tipičan radni dan uključivao je rad u istraživačkom timu, sudjelovanje na redovitim sastancima, analizu podataka, pripremu znanstvenih publikacija i prijedloga projekata, kao i sudjelovanje na internim seminarima i tematskim radionicama koje su se redovito organizirale unutar Bocconija. Osim toga, sudjelovao sam u izradi izvještaja OASI, godišnje publikacija koju izdaje Opservatorij za zdravstvene organizacije i politike u Italiji (OASI), a djeluje u sklopu CERGAS-a. Izvješće pruža sveobuhvatnu analizu Talijanskog nacionalnog zdravstvenog sustava (INHS), ispitujući njegovu strukturu, učinkovitost i izazove. Predstavlja ključni resurs za donositelje politika, zdravstvene menadžere i istraživače zainteresirane za talijanski zdravstveni sustav. U budućnosti planiram okupiti kolegice i kolege znanstvenike koji se bave ekonomskim aspektima zdravstvenog sustava te inicirati izradu sličnog izvještaja za Republiku Hrvatsku.

Istraživačko okruženje Bocconija odlikuje izrazito poticajna akademska kultura, visoka razina metodološke rigoroznosti, ali i snažna orijentacija prema praktičnoj relevantnosti istraživanja. Interdisciplinarnost, timski rad i otvorenost prema međunarodnoj suradnji duboko su ukorijenjeni u organizacijsku kulturu Bocconija, što je rezultiralo dinamičnim i produktivnim istraživačkim okruženjem. Dodatna vrijednost boravka bila je i dostupnost bogatih istraživačkih resursa, uključujući baze podataka, akademsku literaturu i mentorsku podršku.

Tijekom boravka sudjelovao sam i u nizu dodatnih aktivnosti, poput međunarodnih znanstvenih konferencija, stručnih seminara i metodoloških radionica koje su obuhvaćale teme iz područja održivosti zdravstva, ekonomike zdravstva i zdravstvenih politika.

Najvrjednijim iskustvom iz ovog studijskog boravka smatram mogućnost sudjelovanja u visoko strukturiranom i akademski snažnom istraživačkom okruženju, koje potiče kritičko razmišljanje, samostalnost, ali i intenzivnu suradnju. Posebno mi je značila svakodnevna interakcija s iskusnim istraživačima i mentorima, kao i konkretna prilika za razvoj i provedbu vlastitog istraživačkog projekta u području koje je ključno za budućnost zdravstvenih sustava u Europi.

Život u Milanu bio je bogato i poticajno iskustvo, iako su prvi mjeseci donijeli određene izazove, ponajviše vezane uz pronalazak dugoročnog i adekvatnog smještaja u kontekstu visokih životnih troškova. Unatoč tome, zahvaljujući stipendiji Hrvatske zaklade za znanost mogao sam bez financijskih poteškoća pokriti životne troškove te se u potpunosti posvetiti znanstvenom radu i maksimalno iskoristiti sve prilike koje mi je boravak na Bocconiju pružio.

Sažetak Matinog usavršavanja:

Razlike u pristupu sustavima upravljanja kvalitetom u zdravstvu dovode do heterogenih učinaka u smislu ekonomske, društvene i ekološke održivosti zdravstvenih organizacija. Dosadašnja znanstvena istraživanja nisu u dovoljnoj mjeri dala odgovor na pitanje u kojoj mjeri i na koji način dolazi do ovih razlika te na koji način se kroz različite načine i razine primjene sustava upravljanja kvalitetom može utjecati na postizanje veće razine održivosti zdravstvenih organizacija koje se suočavaju sa nizom značajnih izazova: održivosti financiranja, povećanja broja kroničnih bolesti, starenja stanovništva, nejednakosti u ostvarivanju prava na zdravstvenu skrb te porastima troškova lijekova i zdravstvene opreme. Cilj ovog usavršavanja je u suradnji sa znanstvenicima sa vodeće međunarodne institucije za istraživanja iz područja upravljanja u zdravstvu i ekonomike zdravstva, Università Bocconi – Centre for Research on Health and Social Care Management (CERGAS) dati odgovor na pitanje kako sustavi upravljanja kvalitetom u zdravstvu utječu na održivost zdravstvenih organizacija u različitim zdravstvenim sustavima, kreirati instrument za procjenu cjelokupne održivosti zdravstvenih organizacija koji će omogućiti njihovu međusobnu usporedbu te napisati preporuke za povećanje razine održivosti ovih organizacija usmjerene ka donositeljima odluka u zdravstvu, ali i široj znanstvenoj i stručnoj zajednici.

Postavke kolačića

Koristimo vlastite kolačiće, datoteke koje se zapisuju u web preglednik na računalu korisnika. Kolačiće dijelimo na obavezne, koji osiguravaju ispravno funkcioniranje internetskih stranica i preporučene, koji nam služe da unaprijedimo Vaše iskustvo na našoj stranici, kao i svoje usluge, analizirajući korištenje naše internetske stranice.