Dr. sc. Ivona Coha zaposlena je u Laboratoriju za radioekologiju Instituta Ruđer Bošković, a radi kao suradnik na HRZZ projektu „Radionuklidi u dječjoj hrani i razvoj metoda za određivanje njihovih niskih aktivnosti“ (RiChFALL) voditeljice dr. sc. Ivane Tucaković. U okviru projekta dr. sc. Coha zadužena je za razvoj metoda određivanja radionuklida koje nije moguće direktno detektirati već su potrebne zahtjevne metode kemijske izolacije iz uzoraka prije same detekcije. U sklopu programa MOBODL Ivona je provela godinu dana na Institutu Jožef Stefan u Ljubljani (Odsjek za znanosti o okolišu, Laboratorij za radiokemiju), gdje joj je mentor-domaćin bio dr. Marko Štrok.
Dr. sc. Anja Rac Justament zaposlena je u Laboratoriju za staničnu biologiju i prijenos signala Instituta Ruđer Bošković, a posljednje dvije godine, u sklopu projekta „Integrin alpha V beta 5-povezane fokalne i retikularne adhezije u melanomu (AdMeFoRe)“ voditeljice dr. sc. Andreje Ambriović Ristov, istražuje komplekse adhezije integrina u staničnim linijama melanoma. Anjina Organizacija-domaćin bio je Medicinski fakultet Sveučilišta u Ljubljani (točnije njegov Medicinski centar za molekularnu biologiju), a mentor-domaćin dr. sc. Mirjana Liović.
1. Zašto ste odabrali Institut Jožef Štefan odnosno Medicinski fakultet u Ljubljani kao Organizaciju-domaćin odnosno vaše mentore-domaćine? Jeste li Vi ili netko iz Vaše istraživačke grupe prethodno surađivali s mentorom ili članovima istraživačke grupe?
Ivona: Tijekom prvog postdoktorskog usavršavanja na istoj instituciji, ali u drugoj organizacijskoj jedinici, imala sam priliku stupiti u kontakt s mentorom i detaljnije se upoznati s radom njegove istraživačke grupe. Njegov laboratorij dijeli mnoge sličnosti s onim u kojem radim, ali dodatno razvija metode detekcije radionuklida spektrometrijom masa. Stoga me posebno privukla mogućnost učenja i daljnjeg razvoja novih metoda za detekciju radionuklida te kasniji prijenos stečenog znanja u Hrvatsku.
Anja: Prije svega, model i tematika na kojoj radi dr. Liović mi je bila nova i zanimljiva. Ovo je bila prva službena suradnja naše istraživačke grupe i istraživačke grupe dr. Liović kojom smo ostvarili odlične rezultate.
2. Koje su glavne razlike između vaše matične organizacije (IRB) i Organizacije-domaćina u pogledu infrastrukture, uvjeta za rad, međuljudskih odnosa i slično?
Ivona: Iako naše institucije imaju mnogo sličnosti, glavna razlika leži u tome što je Institut Jožef Stefan ranije modernizirao infrastrukturu, dok smo mi trenutačno u tom procesu. Puno je izraženiji rad u multinacionalnom okruženju. Domaćini na prvi dojam djeluju formalno i usmjereni na svoj posao, no kada ih bolje upoznate, shvatite da su izuzetno srdačni i uvijek spremni pomoći, bez odgađanja.
Anja: Neke velike razlike nije bilo. Imala sam sreću raditi sa odličnim ljudima, projekt je bio prilagođen infrastrukturi koja mi je bila potrebna i sve je odrađeno u planiranom vremenu.
3. Jesu li Vaša očekivanja koja ste imali prilikom prijave ispunjena? Je li trajanje studijskog boravka bilo dovoljno za ispunjavanje postavljenih ciljeva? Na koji način će se ovaj studijski boravak odraziti na Vašu buduću znanstvenu karijeru?
Ivona: Sva očekivanja su ispunjena koja sam imala tijekom prijave. Trajanje studijskog boravka je bilo dovoljno za ispunjavanje većine postavljenih ciljeva, ali ono što je najbitnije, studijski boravak bio je dovoljan da uspostavim novo istraživanje kao podlogu za daljnja istraživanja na matičnoj instituciji.
Anja: Studijski boravak mi je omogućio stvaranje novih profesionalnih i prijateljski veza. Upoznala sam izvrsne ljude i znanstvenike te puno naučila. Trajanje je bilo dovoljno za ispunjenje svih očekivanja i zadanih ciljeva.
4. Hoćete li nastaviti suradnju s Organizacijom-domaćin i/ili mentorom-domaćinom? Jesu li u planu zajedničke publikacije, projektne prijave, komercijalizacija istraživanja, dodatne posjete i sl.?
Ivona: S obzirom na vrlo puno sličnosti, svakako planiramo nastavak suradnje. U planu je nekoliko zajedničkih publikacija rezultata dobivenih tijekom boravka. U planu su i kratkoročni boravci te sudjelovanje na konferencijama. Prijavili smo i zajednički projekt (trilateralu) početkom ove godine.
Anja: Nastavak suradnje se svakako planira, a prvo je na redu publikacija dobivenih rezultata.
5. Vaša mobilnost trajala je (samo) godinu dana. Zašto ste odabrali ovo trajanje odnosno biste li voljeli, da ste mogli, boraviti i dulje?
Ivona: Moj razlog je što sam već bila godinu dana zaposlena kao viši asistent, pa s obzirom na trajanje ugovora na matičnoj instituciji nisam bila u mogućnosti biti dulje od dodatnih godinu dana.
Anja: Godina dana mi se činila kao optimalno vrijeme za profesionalni, ali i osobni razvoj.
6. I za kraj, kakvi su Vaši dojmovi iz Ljubljane? Koliko je bilo lako/teško pronaći smještaj, je li Vam iznos dobivene stipendije bio dovoljan za pokrivanje troškova života i sl.?
Ivona: Moji dojmovi su izuzetno pozitivni. Radno okruženje bilo je inspirativno, a mogućnost suradnje, usvajanje novih vještina i pristup naprednoj infrastrukturi dodatno su obogatili moje iskustvo. Sama mobilnost također je pridonijela stjecanju vrijednog iskustva, gdje samostalno raspoređujete tijek rada u skladu s postavljenim ciljevima.
Naravno, najveći izazov bio je postići zadane ciljeve, budući da se prilikom razvoja novih metoda uvijek pojavljuju nepredviđene prepreke. No, upravo njihovo rješavanje često otvara bezbroj novih mogućnosti i pravaca istraživanja.
Što se tiče praktičnih aspekata boravka, imala sam sreće s pronalaskom smještaja, iako smatram da je to često najstresniji dio. Iznos stipendije bio je dovoljan za pokrivanje troškova života, ali i za istraživanje predivne Slovenije.
Sveukupno, rad na Institutu Jožef Stefan bio je iznimno vrijedno iskustvo, kako profesionalno, tako i osobno. Stjecanje novih kolega i uspomena te nova poznanstva neprocjenjivo su obogatili moje životno i profesionalno putovanje.