Dr. sc. Moira Buršić zaposlena je na Sveučilištu Jurja Dobrile u Puli, a stručno usavršavanje je provela na Nacionalnom institutu za biologiju, Morskoj biološkoj postaji Piran, pod mentorstvom dr. sc. Valentine Pitacco. Tijekom mobilnosti usmjerila se na područje biologije mora, s posebnim naglaskom na ekologiju bentoskih zajednica, taksonomiju beskralježnjaka te utjecaj invazivnih vrsta u Jadranskom moru.
Mobilnost je obuhvatila četiri tematske cjeline koje se nadovezuju na moj prethodni znanstveni rad. Kroz praktičan rad i suradnju s kolegama iz Pirana, usavršila sam tehnike uzorkovanja i obrade makrobentosa, analizirala biološke značajke infaune morskih sedimenata te stekla dodatna znanja o taksonomskoj obradi mnogočetinaša. Osim toga fokus je bio i na praćenju te razumijevanju ekološkog utjecaja invazivne vrste plavog raka (Callinectes sapidus).
Tijekom boravka na Morskoj biološkoj postaji uspostavila sam kvalitetnu znanstvenu suradnju s domaćinom, s ciljem realizacije zajedničkih projekata i prijenosa znanja u područjima od zajedničkog interesa. Mobilnost je omogućila razmjenu iskustava te uključivanje u znanstvene aktivnosti istraživačke grupe domaćina.
Stečena znanja i iskustva tijekom mobilnosti planiram implementirati u istraživačke i nastavne aktivnosti na matičnoj instituciji, osobito u sklopu studijskog programa „Znanost o moru“. Mobilnost nije samo doprinijela mojem profesionalnom razvoju, već je i ojačala povezanost između dviju znanstvenih institucija te stvorila temelje za buduću suradnju u području istraživanja Jadranskog mora i njegove bioraznolikosti.
Boravak u Piranu bio je iznimno ugodno i poticajno iskustvo. Neposredna blizina mora i Morske biološke postaje omogućila je svakodnevni doticaj s prirodom i rad u inspirativnom okruženju. Iznos stipendije pokazao se dovoljnim za pokrivanje troškova tijekom godine dana mobilnosti. Mirna atmosfera, mediteranski ugođaj i otvorenost kolega s instituta pridonijeli su osjećaju dobrodošlice i omogućili kvalitetno usmjeravanje na znanstveni rad i stručno usavršavanje.
Sažetak Moirinog usavršavanja:
Cilj znanstveno-istraživačkog usavršavanja jest istraživanje bioraznolikosti Jadranskog mora, s posebnim naglaskom na beskralježnjacima. Kroz pažljivo strukturirane faze usavršavanja, istraživanje će se usredotočiti na provođenje taksonomskih analiza faune unutar naselja crvene alge Corallina officinalis, analize bioloških značajki organizama u raznim vrstama sedimenata, analizu utjecaja invazivnih vrsta, poput plavog raka Callinectes sapidus te korištenje raznih tehnika uzorkovanja podmorja.
Očekivani rezultati ovog multidisciplinarnog pristupa uključuju povećanje stručnosti u taksonomskim analizama, produbljeno razumijevanje prilagodbi infaune sedimentnih dna na okolišne promjene, detaljnu analizu utjecaja invazivnih vrsta na priobalnu faunu te stvaranje temelja za buduće istraživačke projekte. Kroz planiranu suradnju između dviju institucija, Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli i Morske biološke postaje Piran, projekt se integrira u šire znanstvene projekte i strategije održivog gospodarenja morskim ekosustavima.
Ova suradnja također aktivno podržava partnerstva s međunarodnim znanstvenim zajednicama, potiče razmjenu znanja te nastoji integrirati rezultate istraživanja u održive prakse upravljanja morskim okolišem. Kroz ovu suradnju, projekt ima za cilj pridonijeti očuvanju Jadranskog mora, ne samo kroz stručno napredovanje, već i kroz podizanje svijesti o važnosti zaštite morskog okoliša među širom javnošću.