Studijski boravak Tamare Vujović u Torinu

Tamara Vujović zaposlena je kao asistentica na Institutu Ruđer Bošković, u Laboratoriju za biotehnologiju u akvakulturi, u sklopu HRZZ-ovog „Projekta razvoja karijera mladih istraživača – izobrazba novih doktora znanosti“ pod mentorstvom dr. sc. Ivančice Strunjak-Perović. Tamarino doktorsko istraživanje dio je projekta „Bioprospecting Jadranskog mora“ čiji je cilj provedba istraživanja na mikro- i makroorganizmima koja će rezultirati razvojem sofisticiranih analitičkih metoda, kao i metoda za dobivanje i vrednovanje biološki aktivnih komponenti te procjenu njihove učinkovitosti i primjenjivosti u farmaceutskoj, kozmetičkoj i prehrambenoj industriji, uz uspostavljanje i jačanje suradnje između znanstveno-istraživačkih institucija i biotehničkih tvrtki.

U okviru programa MOBDOK-2023 Tamara je provela tri mjeseca na Sveučilištu u Torinu (Department of Molecular Biotechnology and Health Sciences), gdje joj je mentor-domaćin bio prof. Roberto Piva.

 

Zašto ste odabrali Sveučilište u Torinu kao Organizaciju-domaćin odnosno prof. Pivu kao mentora-domaćina? Jeste li Vi ili netko iz Vaše istraživačke grupe prethodno surađivali s mentorom ili članovima istraživačke grupe?

Sveučilište u Torinu odabrala sam na prijedlog kolegice s Instituta Ruđer Bošković koja je u nekoliko navrata do sada radila s mojim mentorom-domaćinom. Profesor Piva i njegova istraživačka grupa sa Sveučilišta u Torinu bave se primjenom staničnih linija u istraživanjima vezanima uz maligna oboljenja i pronalaske novih lijekova i terapija koje će doprinijeti njihovoj učinkovitosti, odnosno utvrđivanjem citotoksične aktivnosti testiranih spojeva i mehanizama putem kojih do njih dolazi. S druge strane, tema mog doktorskog istraživanja vezana je uz istraživanje biološkog potencijala mikroalge Chlamydomonas reinhardtii, uglavnom kroz provedbu in vitro enzimatskih testova i određivanja inhibicije testiranih enzima u prisutnosti pripremljenih mikroalgalnih ekstrakata i frakcija, uz in vivo ispitivanje toksičnosti pripremljenih uzoraka na zebricama (Danio rerio). Stoga smo na temelju navedenog zaključili da bi boravak na Sveučilištu u Torinu omogućio proširenje područja mog istraživanja na stanične linije, odnosno provedbu eksperimenata kojima će se nastojati utvrditi i pobliže objasniti mogućnost primjene mikroalgalnih ekstrakata i frakcija u liječenju oboljelih od multiplog mijeloma.


Koje su glavne razlike između Vaše matične institucije i Organizacije-domaćina u pogledu infrastrukture, uvjeta za rad, međuljudskih odnosa i slično?

Nekoliko je glavnih razlika, među kojima se ističe suvremena opremljenost laboratorija, bolja organiziranost i veća dostupnost uređaja, stoga su uvjeti za rad puno povoljniji. Što se tiče međuljudskih odnosa, svi su bili jako susretljivi i voljni pomoći, kao i na mojoj matičnoj instituciji. Osim s mentorom-domaćinom, imala sam priliku raditi i s tamošnjim doktorandima i poslijedoktorandima koji su također bili iznimno pristupačni i u svakom trenutku voljni pomoći mi svojim korisnim savjetima.


Jesu li Vaša očekivanja koja ste imali prilikom prijave ispunjena? Je li trajanje studijskog boravka bilo dovoljno za ispunjavanje postavljenih ciljeva? Na koji način će se ovaj studijski boravak odraziti na Vašu doktorsku disertaciju?

Sva očekivanja koja sam imala prilikom prijave su u potpunosti ispunjena. Trajanje studijskog boravka bilo je dovoljno za ispunjavanje gotovo svih postavljenih ciljeva, ali i usvajanje nekih novih znanja i vještina koja inicijalno nisu bila planirana. Stoga će ovaj studijski boravak, kao i rezultati dobiveni tijekom ovog tromjesečnog boravka, značajno doprinijeti mom doktorskom istraživanju.


Hoćete li nastaviti suradnju s Organizacijom-domaćinom i/ili mentorom-domaćinom? Jesu li u planu zajedničke publikacije, projektne prijave, komercijalizacija istraživanja, dodatne posjete i sl.?

Suradnja s mentorom-domaćinom svakako će se nastaviti. Za vrijeme trajanja studijskog boravka, na prijedlog mentora-domaćina sudjelovala sam u pripremi znanstvenog članka koji se trenutačno nalazi u postupku recenzije. Osim toga, planirana je prijava i provedba zajedničkog projekta u suradnji sa znanstvenicama s Instituta Ruđer Bošković. Također, planirana je i patentna prijava koja će se temeljiti na rezultatima provedenog projekta.


I za kraj, kakvi su Vaši dojmovi iz Torina? Koliko je bilo lako/teško pronaći smještaj, je li Vam iznos dobivene stipendije bio dovoljan za pokrivanje troškova života i sl.?

Dojmovi iz Torina su zaista samo pozitivni. Inače, Torino je glavni grad talijanske pokrajine Pijemont u sjevernoj Italiji, koji se nalazi u podnožju Alpa i leži na rijeci Po. Zbog svojih brojnih znamenitosti i predivne arhitekture još se naziva i talijanskim Parizom te pruža brojne mogućnosti za uživanje u slobodnom vremenu. Što se tiče samog smještaja, nije ga bilo teško pronaći jer sam u potragu krenula čim sam dobila obavijest o dodijeljenoj stipendiji, pri čemu je iznos dobivene stipendije bio dovoljan za pokrivanje svih životnih troškova za vrijeme boravka u Torinu.

Za kraj, ovim putem bih se htjela zahvaliti HRZZ-u, domaćinima i matičnoj instituciji koji su me podupirali tijekom ovog studijskog boravka i omogućili mi stjecanje vrijednog akademskog i životnog iskustva. Također, iskoristila bih ovu priliku da potaknem sve asistente koji se eventualno dvoume da se svakako prijave na natječaj MOBDOK-2023.

Sažetak Tamarinog usavršavanja:

Multipli mijelom predstavlja ozbiljan javnozdravstveni problem, budući da je jedna od najčešćih malignih bolesti krvotvornog sustava. lako je postignut određeni napredak u liječenju primjenom inhibitora proteasoma kao što su bortezomib i karfilzomib, često se javljaju problemi poput recidiva ili razvoja otpornosti na ove lijekove. Stoga su trenutačna istraživanja usmjerena na razvoj novih terapijskih pristupa koji bi poboljšali učinkovitost navedenih lijekova. Jedno od obećavajućih područja istraživanja u tom smislu je primjena prirodnih spojeva kao što su ekstrakti mikroalgi. Preliminarna istraživanja su pokazala značajnu citotoksičnu aktivnost ekstrakata ove mikroalge na stanične linije multiplog mijeloma. Stoga će za vrijeme svog boravka na Sveučilištu u Torinu, asistentica Tamara Vujović u suradnji s istraživačkom grupom prof. Roberta Pive raditi na istraživanju mogućnosti primjene ekstrakata i frakcija iz mikroalge Chlamydomonas reinhardtii kao potencijalnog prirodnog izvora inhibitora proteasoma u liječenju multiplog mijeloma. Opći ciljevi ovog znanstveno-istraživačkog usavršavanja uključuju detaljnije ispitivanje učinaka mikroalgalnih ekstrakata i frakcija na stanične linije te provjeru njihove sigurnosti na normalnim stanicama. Također, istraživat će se i mehanizmi putem kojih testirani uzorci uzrokuju smrt malignih stanica. U konačnici, očekuje se da će rezultati dobiveni tijekom ovog usavršavanja doprinijeti unapređenju terapije koja se primjenjuje u liječenju multiplog mijeloma, odnosno smanjenju nuspojava i smrtnosti kod oboljelih, te obogatiti postojeća znanja o primjeni prirodnih spojeva u liječenju malignih bolesti. Osim navedenog, ovo istraživanje također predstavlja temelj za buduće suradnje s drugim istraživačkim grupama i potencijalno otvara put za razvoj novih terapijskih pristupa.