Suzana Inkret, mag. chem., je doktorandica u Laboratoriju za biokoloide i površinsku kemiju (LBPK) Instituta Ruđer Bošković zaposlena u okviru Projekta razvoja karijera mladih istraživača (DOK-2021-02) pod mentorstvom dr. sc. Maje Dutour Sikirić. Jedan od glavnih pravaca istraživanja u LBPK je dizajn, priprema i karakterizacije novih materijala za regeneraciju koštanog tkiva. Asistentica Inkret se konkretno bavi istraživanjem kompozita kalcijevih fosfata i različitih metalnih nanomaterijala. U okviru programa MOBDOK-2023 Suzana je provela tri mjeseca na Fraunhofer-Institut fur Keramische Technologien und Systeme (IKTS) i Innovations Institut fur Nanotechnologie und korrelative Mikroskopie (INAM) smještenima u Forchheimu u sjevernoj Bavarskoj, gdje joj je Mentorica-domaćin bila prof. dr. Silke Christiansen.
Zašto ste odabrali IKTS-INAM kao Organizaciju-domaćin odnosno Prof. Silke Christiansen kao Mentora-domaćina? Jeste li Vi ili netko iz Vaše istraživačke grupe prethodno surađivali s mentorom ili članovima istraživačke grupe?
Izabrala sam INAM i Fraunhofer IKTS kao organizaciju-domaćin jer su svjetski poznate institucije po vrlo razvijenim metodama karakterizacije materijala, što je upravo bio i moj cilj tijekom mobilnosti. Pored toga, već nekoliko godina postoji suradnja na više europskih projekata između grupe prof. Christiansen i grupe moje mentorice dr.sc. Dutour Sikirić tako da je bio cilj navedenu suradnju dodatno proširiti.
Koje su glavne razlike između Vaše matične institucije i Organizacije-domaćina u pogledu infrastrukture, uvjeta za rad, međuljudskih odnosa i slično?
Fraunhofer IKTS je velika institucija koja ima više istraživačkih lokacija u Njemačkoj, a samo jedna od njih je u Forchheimu. Grupa prof. Christiansen je nešto brojnija od mog Laboratorija na Institutu Ruđer Bošković, no velika je prednost to što su specijalizirani za karakterizaciju i analize specifičnih materijala te su opremljeni odgovarajućom instrumentacijom u te svrhe zbog čega sam i navedenu grupu izabrala. Navedeno mi je bila prilika za dobiti iskustvo u radu s raznim vrhunskim instrumentima od kojih neki nisu ni dostupni na Institutu Ruđer Bošković.
Što se tiče kolega na organizaciji domaćinu, bili su jako susretljivi te sam odmah prvi dan dobila razne ponude za treninge na više instrumenata tako da sam mogla sama birati tok svog istraživanja. Ako sam naletjela na neki problem prilikom mjerenja, svi su bili spremni saslušati me i pomoći u rješavanju bilo kakvih nedoumica. To nije velika razlika u odnosu na IRB, obzirom da su i tamo kolege jako susretljivi, ali je lijepo vidjeti jednaku susretljivost i na stranoj instituciji.
Jesu li Vaša očekivanja koja ste imali prilikom prijave ispunjena? Je li trajanje studijskog boravka bilo dovoljno za ispunjavanje postavljenih ciljeva? Na koji način će se ovaj studijski boravak odraziti na Vašu doktorsku disertaciju?
Moja očekivanja od mobilnosti su definitivno i više nego ispunjena. Dočekali su me sjajni ljudi na institutu koji je opremljen izvanrednom opremom i mogućnosti za analizu su brojne. Tri mjeseca su bila odličan vremenski period za analizu svih pripremljenih uzoraka te još dodatno za isprobavanje nekih novih analiza na uzorcima koji nisu bili toliko pogodni za planirana mjerenja.
Rezultati dobiveni tijekom ove mobilnosti bit će esencijalan dio moje doktorske disertacije, tako da sam jako zahvalna na tome jer sam u jako kratkom roku odradila velik dio analiza te sam uz to dobila detaljan uvid u način pripreme uzoraka te sam rad s pojedinim instrumentima što je od neprocjenjive važnosti.
Hoćete li nastaviti suradnju s Organizacijom-domaćin i/ili mentorom-domaćinom? Jesu li u planu zajedničke publikacije, projektne prijave, komercijalizacija istraživanja, dodatne posjete i sl.
Kako već dulji period vremena postoji suradnja između grupe moje mentorice dr.sc. Dutour Sikirić i prof. dr.sc. Christiansen, ta suradnja će se i nastaviti i potencijalno proširiti kroz pisanje novih projekata te neke nove stručne posjete. U planu je pisanje zajedničkih publikacija u sklopu projekata koji su u tijeku, ali isto tako koristeći rezultate izmjerene tijekom mobilnosti.
I za kraj, kakvi su Vaši dojmovi iz Njemačke? Koliko je bilo lako/teško pronaći smještaj, je li Vam iznos dobivene stipendije bio dovoljan za pokrivanje troškova života i sl.?
Moji dojmovi nakon posjeta Fraunhofer IKTS-a i INAM-a su sjajni, insituti su vrlo dobro opremljeni, a kolege su jako otvoreni za pomoć. Obzirom da smo već imali suradnju sa institutima, uz pomoć kolega sam vrlo lako organizirala i smještaj i prijevoz za što je stipendija bila i više nego dovoljna tako da mi je ponešto preostalo za putovanja vikendima.