Silvia Morović, mag. ing. oecoing., zaposlena je kao asistentica na Sveučilištu u Zagrebu Fakultetu kemijskog inženjerstva i tehnologije, u Zavodu za fizikalnu kemiju. Tema njezine doktorske disertacije vezana je za specifične izazove membranske obrade pitkih i otpadnih voda. U okviru programa MOBDOK-2023 Silvia je provela nešto manje od 6 mjeseci na Sveučilištu u Aarhusu u Danskoj, gdje joj je mentor-domaćin bio izv. prof. dr. sc. Emil Dražević.
Zašto ste odabrali Sveučilište u Aarhusu kao Organizaciju-domaćin odnosno izv. prof. dr. sc. Draževića kao mentora-domaćina? Jeste li Vi ili netko iz Vaše istraživačke grupe prethodno surađivali s mentorom ili članovima istraživačke grupe?
Izabrala sam Aarhus University kao Organizaciju-domaćina odnosno izv. prof. dr. sc. Emila Draževića kao mentora-domaćina zbog njihove iznimne znanstvene izvrsnosti i reputacije u području istraživanja koje je usko povezano s tematikom projekta u kojem sudjelujem. Iako osobno nisam prethodno surađivala s mentorom-domaćinom, izv. prof. dr. sc. Emil Dražević je alumnus moje matične institucije, te je tijekom svoje znanstvene karijere ostvario uspješnu suradnju s mojim mentorom.
Koje su glavne razlike između Vaše matične institucije i Organizacije-domaćina u pogledu infrastrukture, uvjeta za rad, međuljudskih odnosa i slično?
U usporedbi sa Sveučilištem u Zagrebu, koje se i dalje suočava s izazovima u modernizaciji svojih objekata, Aarhus University ističe se time što većina njihovih zgrada nije samo suvremena, već i energetski učinkovita. Kampus nudi vrhunske laboratorije i istraživačke centre opremljene state-of-the-art tehnologijom, što omogućuje izvrsne uvjete za provođenje inovativnih istraživanja. Uz to, Aarhus University pruža iznimno povoljne uvjete za rad, uključujući moderno opremljene radne prostore, dostupnost resursa i podršku istraživačima. Međuljudski odnosi temelje se na inkluzivnosti, suradnji i poticanju otvorene komunikacije, što značajno doprinosi kvaliteti akademskog i osobnog života.
Jesu li Vaša očekivanja koja ste imali prilikom prijave ispunjena? Je li trajanje studijskog boravka bilo dovoljno za ispunjavanje postavljenih ciljeva? Na koji način će se ovaj studijski boravak odraziti na Vašu doktorsku disertaciju?
Moja očekivanja koja sam imala prilikom prijave su ne samo ispunjena, već su i premašena. Iznimno sam oduševljena modernim laboratorijima i naprednom tehnologijom koja je dostupna, kao i pristupom mentora, koji mi je pružio izuzetnu podršku tijekom boravka. Ovaj studijski boravak imat će značajan utjecaj na moju doktorsku disertaciju, poboljšat će njezinu kvalitetu i inovativnost, a stečeno znanje i vještine unaprijedit će moj istraživački rad. Iako je sav planirani rad uspješno završen unutar ugovorenog vremena boravka, svakako bih bila sretnija da sam imala još malo više vremena kako bih dodatno proširila svoju ekspertizu i nastavila suradnju s mentorom-domaćinom, čime bih još više unaprijedila svoj istraživački rad.
Hoćete li nastaviti suradnju s Organizacijom-domaćin i/ili mentorom-domaćinom? Jesu li u planu zajedničke publikacije, projektne prijave, komercijalizacija istraživanja, dodatne posjete i sl.?
Zasigurno ću nastaviti suradnju s izv. prof. Emilom Draževićem, s obzirom na izuzetnu podršku koju sam primila tijekom ovog studijskog boravka. Planiramo zajedničku publikaciju, koja je već u fazi pripreme, a vjerujem da će to biti početak daljnje suradnje u okviru različitih istraživačkih inicijativa.
I za kraj, kakvi su Vaši dojmovi iz Aarhusa i Danske? Koliko je bilo lako/teško pronaći smještaj, je li Vam iznos dobivene stipendije bio dovoljan za pokrivanje troškova života i sl.?
Moji dojmovi nakon boravka na Aarhus University su izuzetno pozitivni. Prvo, proces pronalaženja smještaja bio je vrlo jednostavan zahvaljujući dobro organiziranom Uredu za međunarodnu suradnju, koji je pružio detaljne smjernice i podršku u svim fazama. Iako je život u Danskoj općenito skuplji, iznos stipendije bio je dovoljan za pokrivanje osnovnih troškova života, što je omogućilo normalno funkcioniranje bez dodatnih financijskih problema. U pogledu istraživanja, moj mentor domaćin je dobio dodatna sredstva od Klimatoriuma u Danskoj, koja su iskorištena za pokriće istraživačkih troškova, uključujući kemikalije i analize (približno 30 000 EUR). Sveukupni dojam suradnje s Aarhus University je izvanredan, te bih bez oklijevanja preporučila suradnju s ovim sveučilištem, a posebice s mentorom izv. prof. Emilom Draževićem.