Studijski boravak Karle Ostojić u Valenciji

Karla Ostojić, mag. nutr. clin., zaposlenica je Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu u sklopu HRZZ-ovog Projekta razvoja karijera mladih istraživača (DOK-2021-02) pod mentorstvom prof. dr. sc. Inge Urlić na Zavodu za molekularnu biologiju. Svoje doktorsko istraživanje provodi na projektu voditelja prof. dr. sc. Miljenka Huzaka pod nazivom „Razvoj metoda matematičkog modeliranja u biologiji i medicini“. Istraživačka grupa prof. dr. sc. Inge Urlić bavi se istraživanjima iz područja biomedicine te je usmjerena na proučavanje tumorske biologije, biologije matičnih stanica te tkivno inženjerstvo, a doktorski rad Karle Ostojić temelji se na detaljnoj karakterizaciji tumorskih matičnih stanica (CSC) i praćenje tijeka progresije osteosarkoma. U okviru programa MOBDOK-2023 Karla je provela nešto više od dva mjeseca na Universitat politecnica de Valencia, gdje joj je Mentor-domaćin bila Prof. Gloria Gallego Ferrer.

 

Zašto ste odabrali Tehničko sveučilište u Valenciji kao Organizaciju-domaćin odnosno Prof. Gallego Ferrer kao mentora-domaćina? Jeste li Vi ili netko iz Vaše istraživačke grupe prethodno surađivali s mentorom ili članovima istraživačke grupe?

Odabrala sam Centro de Biomateriales e Ingeniería Tisular (CBIT) u Valenciji jer provode istraživanja u području biomaterijala, tkivnog inženjerstva i regenerativne medicine, s naglaskom na razvoj inovativnih materijala za modeliranje bolesti i primjenu u biomedicini. Tijekom boravka u CBIT-u fokusirala sam se na istraživanje i razvoj injektibilnih hidrogelskih nosača. Ovi materijali predstavljaju ključni element za stvaranje preciznih modela tumora, poput onih za osteosarkom, jer omogućuju bolju simulaciju stvarnog mikrookruženja tumora. Takav pristup značajno pridonosi testiranju novih terapija i boljem razumijevanju biologije tumora, što je izravno povezano s mojim dosadašnjim radom s 3D staničnim modelima osteosarkoma te predstavlja daljnji iskorak u području biologije tumora i tkivnog inženjerstva.

Suradnja moje mentorice, prof. dr. sc. Inge Urlić, s Fakultetom kemijskog inženjerstva i tehnologije (FKIT) traje već dulje vrijeme, a kroz tu suradnju uspostavljen je kontakt s prof. dr. sc. Gloriom Gallego Ferrer iz CBIT-a. U zajedničkom radu s CBIT-om i FKIT-om postignuti su značajni rezultati, uključujući objavu rada u časopisu International Journal of Biological Macromolecules iz 2023. godine. Ta dosadašnja suradnja omogućila je moje povezivanje s timom u Valenciji te postavila temelje za daljnji razvoj novih istraživačkih projekata i proširenje postojeće znanstvene suradnje između PMF-a i CBIT-a.


Koje su glavne razlike između Vaše matične institucije i Organizacije-domaćina u pogledu infrastrukture, uvjeta za rad, međuljudskih odnosa i slično?

Infrastruktura PMF-a i CBIT-a dijeli osnovne laboratorijske resurse poput stanične kulture i mikroskopije, no glavna razlika između ovih dviju institucija leži u njihovom fokusu i pristupu istraživanju. Zavod za molekularnu biologiju PMF-a usmjeren je na istraživanja u području molekularne biologije, s naglaskom na obrazovanje i akademsku suradnju. S druge strane, CBIT pri kampusu Sveučilišta u Valenciji (UPV) fokusira se na interdisciplinarna istraživanja u području biomaterijala i inženjeringa tkiva, s posebnim naglaskom na razvoj novih tehnologija za primjenu u biomedicini.

Organizacija unutar CBIT-a bila je impresivna, uz izvrsnu koordinaciju koja je osiguravala nesmetan rad i provođenje projekata. Osim sudjelovanja na redovitim sastancima mentorovog tima, pružena mi je prilika da održim predavanje o svom istraživanju pred CBIT zajednicom, što mi je omogućilo razmjenu ideja i dobivanje korisnih povratnih informacija od kolega i mentora. Suradnička atmosfera, otvorenost za pomoć te poticajno okruženje značajno su unaprijedili moje istraživačko iskustvo i učinili boravak u CBIT-u izuzetno vrijednim.


Jesu li Vaša očekivanja koja ste imali prilikom prijave ispunjena? Je li trajanje studijskog boravka bilo dovoljno za ispunjavanje postavljenih ciljeva?  Na koji način će se ovaj studijski boravak odraziti na Vašu doktorsku disertaciju?

Moja očekivanja su u potpunosti ispunjena, a boravak je bio izuzetno koristan. Glavni cilj usavršavanja bio je razvoj injektibilnih hidrogelova na bazi želatine i hijaluronske kiseline, prilagođenih za bioprintanje, kako bi se napravili 3D modeli osteosarkoma. Iako nisam uspjela realizirati bioprintanje stanica, budući da je metoda još uvijek bila u fazi optimizacije, uspješno sam sintetizirala i okarakterizirala hidrogelove.

S obzirom na to da sam već radila s 3D staničnim modelima osteosarkoma, ovaj boravak je nadogradio moje postojeće znanje i omogućio da steknem iskustva u izradi nosača, analizi njihovih mehaničkih svojstava, biorazgradnje i interakcije s tumorskim stanicama. Smatram da će se ovo iskustvo izravno odraziti na moj rad jer doprinosi razvoju novih terapijskih pristupa za osteosarkom, a konkretni rezultati iz istraživanja o sintezi i primjeni hidrogelova bit će važan temelj za daljnji rad.


Hoćete li nastaviti suradnju s Organizacijom-domaćin i/ili mentorom-domaćinom? Jesu li u planu zajedničke publikacije, projektne prijave, komercijalizacija istraživanja, dodatne posjete i sl.?

Suradnja s CBIT-om u Valenciji nastavit će se i nakon mog povratka na PMF, s fokusom na daljnji razvoj 3D modela tumora osteosarkoma i testiranje novih hidrogelova. Ovi hidrogelovi bit će ispitani sa stanicama osteosarkoma dobivenim od pacijenata, koji su ključni uzorci u mojoj doktorskoj disertaciji. Planiramo objaviti rezultate u visokokvalitetnim znanstvenim časopisima i sudjelovati na međunarodnim i domaćim kongresima, te prijaviti nove projekte financirane od strane Europske unije kako bismo podržali napredak u terapijskim strategijama za osteosarkom.


I za kraj, kakvi su Vaši dojmovi iz Valencije? Koliko je bilo lako/teško pronaći smještaj? Je li Vam iznos dobivene stipendije bio dovoljan za pokrivanje troškova života i sl.?

Valencija me doslovno očarala od prvog trenutka – ljubav na prvi pogled, kako se to obično kaže. Iako sam stigla u zimskim mjesecima, temperatura je bila ugodnih 20°C, a sunčano vrijeme i miris naranči dodatno su učinili boravak nezaboravnim. Mediteranski šarm Valencije, s palmama, egzotičnom vegetacijom i izuzetno čistim ulicama, stvorio je dojam ugode i sigurnosti.

Grad me očarao i arhitekturom koja spaja povijest i moderni dizajn na način koji je rijetko viđen. Gotovo svaka ulica ima svoju povijest, s gotičkim i baroknim zgradama, no osobito me se dojmio Turia park. To je zapravo preuređeno korito rijeke koje je pretvoreno u ogroman park koji prolazi cijelim gradom, a unutar njega smješten je kompleks modernih građevina poput Grada umjetnosti i znanosti. Tamo se nalaze muzeji, znanstveni centri i drugi kulturni objekti s futurističkim dizajnom, a cijeli prostor jednostavno oduzima dah.

Moram priznati da pronalaženje smještaja u Valenciji tijekom mog boravka nije bilo nimalo jednostavno, osobito jer sam posjetila grad za vrijeme Las Fallasa, kada su cijene smještaja bile vrlo visoke. Dodatni izazov predstavljala je njihova politika najma jer sam boravila manje od tri mjeseca, a za takav period cijene najma su znatno više uz nekoliko mjeseci jamčevine. Kad izuzmem visoke cijene najma, dobiveni budžet bio je dovoljan za cijeli boravak.

Jedan od najposebnijih trenutaka svakako je bio moj boravak za vrijeme Las Fallasa, najvećeg festivala u Valenciji, koji se svake godine održava sredinom ožujka, a nalazi se na UNESCO-voj listi nematerijalne kulturne baštine. Festival slavi dolazak proljeća i poznat je po impresivnim divovskim figurama (fallas) ručno izrađenim od drva i papira-mâché, koje prikazuju satirične likove i društvene teme. Festival je trajao gotovo dva tjedna, a program je obuhvaćao vatromete, ulične festivale, paellu, glazbu, tradicionalne parade i dnevne vatrometne predstave poznate kao “mascletà”, čiji zvuk i energija jednostavno moraju biti doživljeni. Kulminacija festivala odvija se spaljivanjem fallasa u spektakularnom ritualu “La Crema”, što je postalo simbol tradicije i satire, koji predstavlja uništenje starog i stvaranje novog.

Također, želim istaknuti kako sam imala priliku upoznati sjajne ljude koji su moj boravak učinili još ljepšim. Često smo se opuštali na plaži La Malvarossa, gdje smo redovito, nakon posla, igrali odbojku na pijesku, uživali u pogledu na more i popili koju sangriju. Sigurna sam da ću se ponovno vratiti u Valenciju – grad me očarao i ostavio snažan dojam.

Zahvaljujem Hrvatskoj zakladi za znanost na pruženoj prilici i podršci mladim istraživačima kroz ovaj program.

 

Sažetak Karlinog usavršavanja:

Cilj našeg istraživačkog projekta je razviti hidrogelove temeljene na želatinu i hijaluronskoj kiselini koji će se koristiti 3D model osteosarkoma, agresivnog tumora kostiju. Hidrogelove ćemo sintetizirati i temeljito karakterizirati kako bismo odabrali one koji su najstabilniji i pokazuju najbolju interakciju sa stanicama. 3D modeli predstavljaju bolji model od 2D kulture jer više nalikuju prirodnom okruženju tumorskih stanica. Na 3D modelu ćemo ispitati djelovanje kemoterapeutika na staničnoj liniji osteosarkoma, a nakon povratka u Hrvatsku, i na uzorcima matičnih stanica sarkoma iz pacijenata.