Josipa Maslač, mag. ing. geol., zaposlena je na Hrvatskom geološkom institutu u okviru istraživačke grupe koja se bavi istraživanjem aktivne tektonike na potresom pogođenim područjima 2020. i 2021. godine, kao i koseizmičkim posljedicama istih događaja, a na Rudarsko-geološko-naftnom fakultetu pohađa doktorski studij Primijenjene geoznanosti, rudarsko i naftno inženjerstvo na temu aktivne tektonike. U okviru programa MOBDOK-2023 Josipa je provela četiri mjeseca na Geološkom zavodu Slovenije u Ljubljani, u odsjeku Regionalne geologije, gdje joj je mentorica na gostujućoj instituciji bila dr. sc. Petra Jamšek Rupnik, vrhunska stručnjakinja iz područja tektonske geomorfologije.
Kada sam prijavila mobilnost na Geološkom zavodu Slovenije imala sam velika očekivanja, ali boravak je ispunio i puno više od toga. Već ranije postojalo je poznanstvo s mojom host-mentoricom dr.sc. Petrom Jamšek Rupnik zahvaljujući međunarodnom konzorciju osnovanom kao podrška hrvatskim znanstvenicima nakon niza potresa koji su pogodili Hrvatsku 2020. godine. Ovaj projekt pružio je idealnu priliku za nastavak suradnje s Geološkim zavodom Slovenije u istraživanju područja od zajedničkog interesa, budući da geohazardi ne poznaju teritorijalne granice.
Tijekom ovog programa dobro sam upoznala mentoricu i uspostavila kvalitetne odnose na samom početku svog doktorskog istraživanja. Suradnja s Petrom bila je produktivna, a ona me je usmjeravala kroz cijeli proces od prijave do provođenja istraživanja. Radna grupa kojoj sam se pridružila u Sloveniji već se duži niz godina bavi istraživanjem aktivne tektonike. Od prvog dana mentorica me uključila u aktualni projekt zavoda koji se bavi istraživanjem aktivnog rasjeda na području zapadne Slovenije kako bih upoznala cjelokupni metodološki proces, a kasnije i primijenila nove vještine u istraživanjima na području Hrvatske.
Isto kao na matičnoj instituciji, posao geologa je dinamičan pa je teren često naš drugi ured u prirodi. Jedina razlika je što je odjel puno manji i podosta mlađi, pa je i način rada bio dosta fleksibilniji i otvoreniji s čestim druženjima tijekom ručka, proslava raznih manifestacija, čak i izvan radnog vremena. S profesionalne strane, najviše su me se dojmili brifing sastanci svakog ponedjeljka na kojima svi zajedno prolazimo kroz buduće planove, komentiramo trenutačne projekte ili se možemo savjetovati s drugim kolegama u rješavanju određenih problema s kojima se susrećemo kao mladi istraživači. S mentoricom sam ranije imala vrlo dobro razrađen plan koji smo prilagođavale na tjednoj bazi, pa su četiri mjeseca koja sam provela u Sloveniji prošla jako brzo. Svi projektni ciljevi su ispunjeni, usput smo smišljale dodatne, a već smo si zadale i nove tijekom novog jednomjesečnog gostovanja dr.sc. Petre Jamšek Rupnik na Hrvatskom geološkom institutu. U planu imamo pisanje zajedničkih radova, mentorsko praćenje razvoja doktorskog istraživanja uz zajedničke terene u Hrvatskoj, ali i moj povratak u Sloveniju gdje bih nastavila sudjelovati u paleoseizmološkim istraživanjima u koje sam bila uključena prilikom programa mobilnosti. Osim toga, dobila sam priliku podijeliti rezultate prvih paleoseizmoloških istraživanja u Hrvatskoj tijekom Geominuta predavanja i na taj način razmijeniti iskustva s kolegama.
Za kraj mogu samo nadodati da me cjelokupno iskustvo mobilnosti oduševilo, od prekrasnog grada, preko ljudi s kojima sam surađivala do prirodnih bogatstava koje sam naravno morala obići dok sam tamo. Već ranije sam nekoliku puta turistički posjetila Ljubljanu, ali potpuno je drugačiji osjećaj bio živjeti tamo i uklopiti se društvo, koje nam je doduše po mentalitetu podosta slično, pa mi je najveći izazov bio naučiti slovenščinu. Preporučujem odlazak svima koji se dvoume, ali i savjetujem da datum odlaska postave što kasnije s obzirom na definirano vrijeme odlaska šest mjeseci od roka za prijavu. Meni se dogodilo da je dolazak rezultata i administrativne procedure premašio datum odlaska, pa sam morala prebaciti datum odlaska na idući mjesec. Naravno, planiranje puta je bilo zanemarivo zbog blizine, ali traženje smještaja u roku od dva tjedna je bio teži zadatak, ali ne i nemoguć s obzirom da je iznos stipendije dovoljan za pokrivanje svih životnih troškova. Veseli me što sam sudjelovala u ovom programu, zahvalna sam HRZZ-u na prilici i nadam se ponavljanju ovakvih natječaja u budućnosti.