Studijski boravak Jane Dukić u Barceloni

Jana Dukić, mag. ing. comp., zaposlena je kao asistentica na Fakultetu elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija (FERIT) Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku u okviru Zavoda za računalno inženjerstvo i automatiku. Članica je Istraživačke grupe za inteligentne sustave i robotiku, koja se bavi strojnom percepcijom i računalnim vidom s primjenom u robotici. Janin doktorski rad fokusiran je na primjenu automatizacije u orezivaju grana voćaka za vrijeme zimskog mirovanja. U okviru programa MOBDOK Jana je provela nešto više od mjesec dana na Institut de Robotica i Informatica Industrial (IRI) u Barceloni, gdje joj je mentor-domaćin bio Dr. Sergi Foix Salmeron.

 

Zašto ste odabrali IRI kao Organizaciju-domaćin odnosno Dr. Salmerona kao mentora-domaćina? Jeste li Vi ili netko iz Vaše istraživačke grupe prethodno surađivali s mentorom ili članovima istraživačke grupe?

Institut za robotiku i industrijsku informatiku (IRI) odabran je kao organizacija-domaćin zbog njihovog istraživačkog fokusa u području poljoprivrede. Pokazali su otvorenost za suradnju i spremnost pružiti mi podršku u segmentu mog doktorata u kojem sam prethodno nailazila na poteškoće. Osim toga, institut raspolaže istraživačkom infrastrukturom i opremom koja mi je bila izuzetno korisna za provedbu planiranih eksperimenata. Ono što je olakšalo sve dogovore je već postojeća prethodna suradnja. Kolege s mog matičnog odjela već su surađivali s mentorom iz instituta zahvaljujući prethodnoj Erasmus razmjeni koja je rezultirala znanstvenim radom.


Koje su glavne razlike između Vaše matične institucije i Organizacije-domaćina u pogledu infrastrukture, uvjeta za rad, međuljudskih odnosa i slično?

Glavna razlika leži u fokusu djelovanja — matična institucija (FERIT), kao sastavnica sveučilišta,  usmjerena je na obrazovanje (nastavu) i istraživanje, dok je organizacija-domaćin istraživački institut orijentiran na znanstvene projekte i suradnju s industrijom. Institut raspolaže specijaliziranom znanstvenom opremom kojoj sam dobila neograničen pristup, što je značajno doprinijelo mojem istraživanju. Radna dinamika na institutu je brža i usmjerena prema projektima, dok su međuljudski odnosi u oba okruženja profesionalni i kolegijalni. Posebno mi se svidjelo što nije postojalo strogo definirano radno vrijeme – većina zaposlenih dolazila je otprilike do 10 sati. Kad bismo ostajali prekovremeno, često bismo se dogovarali i zajedno odlazili na večeru, što je dodatno pridonosilo opuštenoj i prijateljskoj atmosferi u timu.


Jesu li Vaša očekivanja koja ste imali prilikom prijave ispunjena? Je li trajanje studijskog boravka bilo dovoljno za ispunjavanje postavljenih ciljeva? Na koji način će se ovaj studijski boravak odraziti na Vašu doktorsku disertaciju?

Da, očekivanja su u potpunosti ispunjena. Tijekom boravka nešto dužeg od mjesec dana ostvarila sam značajan iskorak u dijelu istraživanja koji me ranije zaokupljao više mjeseci bez konkretnog rješenja. Svježa perspektiva mentora-domaćina bila je ključna u uspješnom prevladavanju tehničkih izazova. Tijekom boravka razvijen je temeljni “ground truth” za vlastiti podatkovni skup snimljen u Osijeku, a dodatno sam testirala različite evaluacijske metode koristeći naprednu opremu institucije domaćina, poput OptiTrack sustava i visokokvalitetnih kamera. Ovaj napredak značajno doprinosi konačnoj obradi i validaciji podataka u okviru mog doktorata.


Hoćete li nastaviti suradnju s Organizacijom-domaćin i/ili mentorom-domaćinom? Jesu li u planu zajedničke publikacije, projektne prijave, komercijalizacija istraživanja, dodatne posjete i sl.

Da, suradnja se aktivno nastavlja i nakon završetka boravka. Trenutačno smo u redovitom tjednom kontaktu, jer zajedno pripremamo znanstveni rad za međunarodnu konferenciju, temeljenu na rezultatima ostvarenima tijekom mog boravka. U planu je i nastavak suradnje kroz novi istraživački ciklus u sljedećoj godini, kao proširenje postojećeg rada. Važno je istaknuti da se moje istraživanje tematski nadovezuje na trenutno istraživanje mentora-domaćina, iako se odnosi na drugu vrstu biljaka. Time smo ostvarili sinergiju koja omogućuje širu znanstvenu pokrivenost i otvara mogućnosti za dodatne zajedničke projekte i publikacije.


I za kraj, kakvi su Vaši dojmovi iz Barcelone? Koliko je bilo lako/teško pronaći smještaj, je li Vam iznos dobivene stipendije bio dovoljan za pokrivanje troškova života i sl.?

Najveći izazov bilo je pronalaženje smještaja, s obzirom na to da je u Barceloni teško pronaći stan na kraći period (kraći od tri mjeseca). Ipak, nakon dulje potrage, uspjela sam pronaći odličan smještaj na iznimno praktičnoj lokaciji – u neposrednoj blizini stanice metroa (dvije minute pješice), trgovina, muzeja i drugih sadržaja, što je dodatno doprinijelo kvaliteti boravka.

Stipendija je u cijelosti pokrila troškove puta, smještaja i režija, uz nešto skromniji budžet za dnevne troškove. Iako financijski ograničena, podrška je bila dovoljna za ostvarenje ciljeva boravka. Ovakvo iskustvo bih svakako preporučila svima koji razmišljaju o sličnom odlasku  jer će vas stručno, osobno i kulturno obogatiti na više razina.

Opći dojam mog boravka je izuzetno pozitivan – izuzetno sam zahvalna što sam imala priliku sudjelovati u ovakvom programu. Iako sam u početku bila skeptična, budući da nikada prije nisam putovala sama avionom niti boravila u Španjolskoj, a nisam poznavala ni jezik, iskustvo je nadmašilo sva očekivanja. Osim značajnog napretka na svom doktoratu, imala sam priliku upoznati novu kulturu, unaprijediti jezične vještine i razviti prijateljstva s kolegama iz međunarodnog okruženja. Posebno me dojmila toplina i otvorenost domaćina, koji su me srdačno primili i uključili ne samo u radni tim na Institutu, već i u društvene aktivnosti izvan radnog vremena.

Sažetak Janinog usavršavanja:

Jana Dukić je u svom znanstveno-istraživačkom radu i na doktorskom studiju računarstva usmjerena na razvoj sustava koji omogućuje automatsko orezivanje grana u voćnjacima za vrijeme zimskog mirovanja upotrebom metoda robotskog vida i manipulacije. Cilj je kreirati sustav koji prepoznaje grane voćaka, izrađuje precizan 3D model stabla te predviđa mjesta za orezivanje grana. Spomenuti sustav bi unaprijedio poljoprivrednu praksu s povećanjem učinkovitosti, ali i smanjenjem troškova i potrebe za ručnim radom. Odlaskom na Institut za robotiku i industrijsku informatiku osigurava se mentorstvo za poboljšanje segmentacije i uspješno rješavanje procjene područja rezidbe. Rezultati spomenutog istraživanja bit će značajni za implementaciju tehnologije u područje poljoprivrede koje još uvijek nije dovoljno razvijeno.

Postavke kolačića

Koristimo vlastite kolačiće, datoteke koje se zapisuju u web preglednik na računalu korisnika. Kolačiće dijelimo na obavezne, koji osiguravaju ispravno funkcioniranje internetskih stranica i preporučene, koji nam služe da unaprijedimo Vaše iskustvo na našoj stranici, kao i svoje usluge, analizirajući korištenje naše internetske stranice.