Iva Ćurić, mag. ing. cheming., zaposlena je kao asistentica na Zavodu za fizikalnu kemiju Fakulteta kemijskog inženjerstva i tehnologije, a u svojem doktorskom istraživanju ispituje primjenu i učinkovitost membranskih separacijskih procesa za obradu tekstilne otpadne vode i oporabu (ponovna primjena) obrađene vode u procesima tekstilne proizvodnje. U okviru programa MOBDOK-2023 Iva je provela nešto više od tri mjeseca na Tehničkom sveučilištu u Beču, gdje joj je Mentor-domaćin bio Prof. Dr.-Ing. Jörg Krampe.
Zašto ste odabrali Tehničko sveučilište u Beču kao Organizaciju-domaćin odnosno Prof. Krampea kao mentora-domaćina? Jeste li Vi ili netko iz Vaše istraživačke grupe prethodno surađivali s mentorom ili članovima istraživačke grupe?
Odabrala sam TU Wien jer se bave obradom i oporabom otpadnih voda, što je upravo tema moje doktorske disertacije. Osim toga, istražuju utjecaj različitih metoda obrade otpadnih voda na okoliš, što je danas izuzetno relevantna tema. Posebno me dojmilo to što primjenjuju tlačne membranske procese u obradi otpadnih voda, područje kojim se bavim već pet godina. Vidjela sam ovu priliku kao savršenu za usavršavanje znanja na stranom sveučilištu. Moja istraživačka grupa na matičnoj instituciji prije mog odlaska nije imala kontakt s ovom organizacijom i mentorom, no sada nam se otvorila sjajna prilika za buduću suradnju.
Koje su glavne razlike između Vaše matične institucije i Organizacije-domaćina u pogledu infrastrukture, uvjeta za rad, međuljudskih odnosa i slično?
Infrastruktura na TU Wien znatno je naprednija. Doktorandi, istraživači i profesori imaju puno bolje uvjete za rad, uključujući modernu, dobro opremljenu zgradu s vrhunskim laboratorijskim uređajima i pilot postrojenjima. Prostorije su jasno definirane prema namjeni, što doprinosi učinkovitosti i sigurnosti na radu. Nažalost, moja matična institucija nalazi se u starijoj zgradi s ograničenim prostorom, ali s planiranom obnovom, koja je predviđena za ovu godinu, očekujemo značajna poboljšanja.
Što se tiče međuljudskih odnosa, iskustva na Organizaciji-domaćinu su bila vrlo pozitivna, s naglaskom na timskom radu i poštovanju mišljenja pojedinca. Iako i na mojoj matičnoj instituciji postoji dobra suradnja i međusobno uvažavanje, rad u novom okruženju pružio mi je priliku da iskusim različite pristupe i načine komunikacije, što smatram vrijednim iskustvom.
Jesu li Vaša očekivanja koja ste imali prilikom prijave ispunjena? Je li trajanje studijskog boravka bilo dovoljno za ispunjavanje postavljenih ciljeva? Na koji način će se ovaj studijski boravak odraziti na Vašu doktorsku disertaciju?
Moja očekivanja su premašena. Kao što sam spomenula, unaprijedila sam svoje znanje o membranskim tlačnim procesima, posebno na pilot uređaju koji sam sama pokrenula i za koji sam napisala standardni operativni postupak. To će mi biti od velike pomoći u razumijevanju procesa koji su ključni za moju doktorsku disertaciju. Također sam imala priliku raditi s praškastim aktivnim ugljenom za obradu otpadnih voda, što mi je dalo ideje za buduća istraživanja. Zbog izvrsne suradnje, Organizacija-domaćin mi je poklonila uređaj za analizu organskog ugljika i dušika u vodama, koji sam po povratku poklonila mojoj matičnoj instituciji.
Nažalost, tri mjeseca su bila prekratka da bih ispunila sve zadatke. Svakako bih preporučila da se za ovakve projekte planira najmanje šestomjesečni boravak na vanjskoj instituciji kako bi istraživanje bilo temeljitije.
Hoćete li nastaviti suradnju s Organizacijom-domaćin i/ili mentorom-domaćinom? Jesu li u planu zajedničke publikacije, projektne prijave, komercijalizacija istraživanja, dodatne posjete i sl.
Svakako! Nastavit ćemo suradnju s TU Wien i Prof. Krampeom, i radujem se budućim projektima. Trenutačno je u pripremi publikacija mojeg istraživanja, a u tijeku su i dogovori za posjet moje matične institucije.
I za kraj, kakvi su Vaši dojmovi iz Beča? Koliko je bilo lako/teško pronaći smještaj, je li Vam iznos dobivene stipendije bio dovoljan za pokrivanje troškova života i sl.?
Traženje smještaja u Beču bilo je izazovno, posebno za kratkoročni boravak. Jedina opcija bila je studentski dom po cijeni od 950 eura mjesečno. Život u Beču je u svakom slučaju skuplji nego u Hrvatskoj. Ipak, stipendija mi je bila dovoljna da pokrijem sve troškove života u Beču.