Dora Belec, mag. pharm., zaposlena je kao asistentica na Sveučilištu u Zagrebu Farmaceutsko-biokemijskom fakultetu (FBF) pri Centru za primijenjenu farmaciju. Studentica je druge godine doktorskog studija, a u sklopu doktorata provodi kvalitativna istraživanja i intervencijsku studiju usmjerene na optimizaciju terapije s fokusom na depreskripciju u osoba starije životne dobi smještenih u domovima za starije i nemoćne. U okviru programa MOBDOK-2023 Dora je provela tri mjeseca na University College Cork (UCC) School of Pharmacy pod mentorstvom dr. sc. Kierana Daltona te nam je prenijela svoje dojmove iz Irske.
Zašto ste odabrali University College Cork kao Organizaciju-domaćin odnosno dr. Daltona kao Mentora-domaćina? Jeste li Vi ili netko iz Vaše istraživačke grupe prethodno surađivali s mentorom ili članovima istraživačke grupe?
Iako ni ja ni članovi naše istraživačke grupe nismo ranije surađivali s dr. Daltonom ili članovima njegove istraživačke grupe, odabrali smo njih jer smo smatrali da će njihovo znanje i iskustvo u implementacijskoj znanosti te u razvoju DEFERAL strategije (Multidisciplinary DEprescribing review for Frail oldER adults in long-term care) uvelike doprinijeti razvoju našeg istraživanja. DEFERAL strategija razvijena je korištenjem bihevioralne teorije i implementacijske znanosti s ciljem povećanja depreskripcije kod starijih osoba u domovima za starije, a uključuje pristup pacijentu i njegovoj terapiji od strane multidisciplinarnog tima (farmaceut, liječnik i medicinska sestra).
Koje su glavne razlike između Vaše matične institucije i Organizacije-domaćina u pogledu infrastrukture, uvjeta za rad, međuljudskih odnosa i slično?
Moja matična institucija FBF je značajno veća s tradicijom postojanja i prepoznatljivosti već više od 140 godina. UCC School of Pharmacy osnovan je 2003. godine, odnosno godinu dana prije utemeljenja Centra za primijenjenu farmaciju FBF-a, u kojem ja radim. FBF godišnje upisuje više studenata integriranog studija farmacija i medicinska biokemija te značajno više studenata poslijediplomskih specijalističkih i doktorskih studija. Unazad nekoliko godina Fakultet je ojačao i znanstveno-istraživačke kapacitete nabavkom sofisticirane znanstveno-istraživačke opreme u okviru projekta FarmInova.
Studenti i osoblje UCC-a imaju značajno veći pristup znanstvenim radovima koji nisu publicirani u otvorenim pristupu. Ovo mi je uvelike olakšalo pripremu jer je to jedan od velikih izazova s kojima se susrećem pri svakodnevnom radu na matičnoj instituciji.
Jedna od posebnosti koju sam primijetila kod UCC-a jest njihova tradicija da svaki sunčani dan iskoriste za obroke i druženje na otvorenom. Jako je lijepo vidjeti studente i nastavnike svih fakulteta kako obrok ili kavu provode na prekrasno uređenim livadama Sveučilišta.
Sve u svemu, iako postoje neke razlike u infrastrukturi i organizaciji, obje institucije pružaju izvanredne uvjete za rad i razvoj, te potiču pozitivne međuljudske odnose.
Jesu li Vaša očekivanja koja ste imali prilikom prijave ispunjena? Je li trajanje studijskog boravka bilo dovoljno za ispunjavanje postavljenih ciljeva? Na koji način će se ovaj studijski boravak odraziti na Vašu doktorsku disertaciju?
Prilikom prijave za ovaj studijski boravak, imala sam visoka očekivanja vezana uz razvoj mog istraživanja, iskustvo boravka u drugoj državi i na stranoj instituciji. Mogu sa zadovoljstvom reći da su ta očekivanja u potpunosti ispunjena. Boravak na UCC-u omogućio mi je pristup resursima i stručnom znanju uz ugodnu radnu atmosferu.
Trajanje studijskog boravka bilo je dovoljno za ispunjavanje postavljenih ciljeva. Iako je uvijek poželjno imati više vremena za istraživanje i suradnju, planirani period bio je optimalan za postizanje ključnih koraka u mom projektu.
Osim znanstvenog usavršavanja imala sam priliku posjetiti i jednu javnu ljekarnu. Posebnost ove ljekarne bila je u posjedovanju robota za pripremu jedinične terapije za korisnike domova za starije. Upoznala sam se s novim tehnologijama, ali i načinom na koji farmaceuti prilikom izdavanja daju preporuke medicinskom osoblju u domovima po pitanju optimizacije terapije štićenika.
Mentor-domaćin omogućio mi je i sudjelovanje na konferenciji Health Services Research and Pharmacy Practice (HSRPP): Sustainable Development in Healthcare. Konferenciju sam, osim za prisustvovanje na vrhunskim predavanjima i radionicama, iskoristila i za umrežavanje sa stručnjacima iz kliničke farmacije koji su usmjereni na istraživanja u području gerijatrijske farmakoterapije.
Hoćete li nastaviti suradnju s Organizacijom-domaćin i/ili mentorom-domaćinom? Jesu li u planu zajedničke publikacije, projektne prijave, komercijalizacija istraživanja, dodatne posjete i sl.
Suradnju s Organizacijom-domaćinom i dr. Daltonom planiram nastaviti budućnosti. Prije svega, u planu je zajednička publikacija s rezultatima istraživanja.
Osim toga, u planu su i dodatni posjeti. Naime, kolege iz Corka planiraju posjetiti Farmaceutsko-biokemijski fakultet kako bi se upoznali i s drugim djelatnicima. FBF od jeseni pokreće studij farmacije na engleskom jeziku. Ovo će dodatno potaknuti i suradnju na razini integriranog studija farmacije, odnosno osnažiti već postojeće razmjene studenata diplomskog studija.
I za kraj, kakvi su Vaši dojmovi iz Corka? Koliko je bilo lako/teško pronaći smještaj, je li Vam iznos dobivene stipendije bio dovoljan za pokrivanje troškova života i sl.?
Moje iskustvo u Corku bilo je izvanredno i toplo bih preporučila svakom doktorandu koji se dvoumi da iskoristi ovu priliku koju nudi HRZZ. Iskustvo međunarodne suradnje i boravka u inozemstvu neprocjenjiva je vrijednost za doktoranda na početku karijere. Vikende sam koristila za istraživanje Corka i drugih mjesta po otoku, što mi je omogućilo da upoznam irsku kulturu i uistinu predivne krajolike Irske.
Što se tiče smještaja, moram priznati da je pronaći odgovarajući smještaj u Corku prilično izazovno, a cijene su visoke u usporedbi s našim standardima. I inače postoji veliki problem što se tiče smještaja i za studente i za zaposlene bez vlastite imovine. Međutim, imala sam veliku sreću jer se oslobodila jedna soba u privatnom studentskom smještaju, što mi je značajno olakšalo boravak. Iznos dobivene stipendije bio je dostatan za pokrivanje troškova prijevoza, smještaja i života, što je bilo od velike pomoći.
Poznato je da je u Irskoj prisutan i veliki broj Hrvata, pa tako kad hodate gradom, vrlo često možete čuti naš jezik. U Corku postoji i jedan kafić koji je pokrenuo jedan mladi bračni par iz Hrvatske te nude, osim klasične ponude napitaka, hrvatske (balkanske) specijalitete kao što su burek, medena pita, mađarica, čupavci i drugo.
Sve u svemu, boravak u Corku bio je izuzetno vrijedno iskustvo koje mi je omogućilo ne samo profesionalni rast, već i osobni razvoj. Dobivena stipendija omogućila mi je da u potpunosti iskoristim ovu priliku i vjerujem da će ovo iskustvo imati dugoročan pozitivan utjecaj na moju karijeru.
Gostoljubivost Irske, svih njezinih stanovnika, osoblja i kolega sa School of Pharmacy ostat će mi uvijek u lijepom sjećanju te ću se uvijek rado vraćati tamo. „Céad Míle Fáilte“ poruka je za kraj svima koji planiraju posjetiti Irsku te doktorandima koji planiraju prijaviti mobilnost u okviru MOBDOK-2023 natječaja.