Antonia Vukmirović, mag. ing. silv., zaposlena je na Fakultetu šumarstva i drvne tehnologije u okviru Projekta razvoja karijera mladih istraživača – izobrazba novih doktora znanosti“ (DOK-2021-02) pod mentorstvom izv. prof. dr. sc. Krunoslava Severa. Tema njezinog doktorskog rada je „Uloga fosfora u ublažavanju negativnoga utjecaja suše na fotosintezu i rast provenijencija obične bukve i hrasta kitnjaka“. U okviru programa MOBDOK Antonia je provela mjesec dana na Institutu za nizijsko šumarstvo i životnu sredinu Sveučilišta u Novom Sadu, gdje joj je Mentor-domaćin bio dr. sc. Srđan Stojnić.
Zašto ste odabrali Sveučilište u Novom Sadu kao Organizaciju-domaćin odnosno dr. sc. Stojnića kao mentora-domaćina? Jeste li Vi ili netko iz Vaše istraživačke grupe prethodno surađivali s mentorom ili članovima istraživačke grupe?
Dr. sc. Srđana Stojnića upoznala sam na jednom kongresu prije dvije godine i od tad pratim njegov rad. Također su ga poznavali otprije i stariji kolege koji su smatrali da bi mi boravak na njegovoj instituciji bio koristan. Bavimo se sličnom tematikom, no on ima više iskustva i pokriva šire područje što se tiče vrsta i samih istraživanja, a također surađuje s mnogim znanstvenicima diljem Europe čiji rad također pratim.
Koje su glavne razlike između Vaše matične institucije i Organizacije-domaćina u pogledu infrastrukture, uvjeta za rad, međuljudskih odnosa i slično?
Institut na kojem sam boravila veliki naglasak stavlja na projekte – trenutačno su im aktivni mnogi projekti, a istovremeno i mnoge pripremaju, što im je bitno i iz financijske perspektive. Manje je zaposlenih nego na mojoj matičnoj instituciji pa mi se čini da češće surađuju ljudi iz različitih disciplina šumarstva (fiziologija, entomologija, fitopatologija, genetika…). Što se tiče infrastrukture, uvjeta za rad i međuljudskih odnosa, to mi se čini vrlo sličnim našim prilikama, uz naravno neke sitnice na koje se brzo navikne.
Jesu li Vaša očekivanja koja ste imali prilikom prijave ispunjena? Je li trajanje studijskog boravka bilo dovoljno za ispunjavanje postavljenih ciljeva? Na koji način će se ovaj studijski boravak odraziti na Vašu doktorsku disertaciju?
Ovaj studijski boravak je ispunio sva moja očekivanja. Imali smo dovoljno vremena za ispunjavanje ciljeva koje smo si postavili prije mog dolaska, radila sam neke nove stvari koje tijekom svojeg istraživanja nisam imala prilike raditi, radila sam na širem spektru vrsta, naučila sam novu metodu određivanja prolina u biljnim uzorcima. Surađivala s ljudima iz moje struke koji se bave ili sličnim stvarima kao ja, samo na drugačiji način i koristeći druge metode, ili raznolikim stvarima s kojima se dosad nisam susrela, a koje doprinose mom cjelokupnom poznavanju problematike s kojom se bavim. Sama prilika da s njima svima prokomentiram svoje istraživanje i svoje rezultate pomoći će mi u pisanju i oblikovanju doktorske disertacije koje me sada čeka.
Hoćete li nastaviti suradnju s Organizacijom-domaćin i/ili mentorom-domaćinom? Jesu li u planu zajedničke publikacije, projektne prijave, komercijalizacija istraživanja, dodatne posjete i sl.?
Svakako ćemo nastaviti suradnju, prije svega u obradi podataka koje smo prikupili za vrijeme mog boravka ondje i njihovom publiciranju. Također su obje strane otvorene za daljnju suradnju u vidu pisanja zajedničkih projekata, zajedničkih istraživanja i slično.
I za kraj, kakvi su Vaši dojmovi iz Novog Sada? Koliko je bilo lako/teško pronaći smještaj, je li Vam iznos dobivene stipendije bio dovoljan za pokrivanje troškova života i sl.?
Novi Sad je dinamičan i živ grad sa svim potrebnim sadržajima nadohvat ruke. Smještaj sam pronašla relativno lako i na odličnoj lokaciji – blizu posla, ali i samog centra grada. Iznos dobivene stipendije mi je bio dovoljan za pokrivanje troškova života, ali i povremeno vikend-istraživanje okolice. Svima preporučam da se prijave za stipendiju jer takvi studijski boravci donose vrlo vrijedna poznanstva u poslovnom smislu, ali i nova životna iskustva.