Studijski boravak Patricka Seleša u Duisburgu

Patrick Seleš, mag. phys., zaposlen je u Grupi za istraživanje površina, međupovršina i 2D materijala (SIMAT) Instituta za fiziku pod mentorstvom dr. sc. Marina Petrovića. Znanstveni rad asistenta Seleša definiran je tematikom Uspostavnog istraživačkog projekta u okviru kojega je zaposlen „2D materijali bazirani na boru (BoBaMat)”. U okviru programa MOBDOK-2023 Patrick je proveo tri mjeseca na Sveučilištu Duisburg-Essen, gdje mu je Mentor-domaćin bio Prof. Dr. Frank J. Meyer zu Heringdorf, u grupi koja je međunarodno prepoznata po istraživanju 2D materijala mikroskopijskim i difrakcijskim tehnikama. Patrick nam je prenio svoje dojmove iz Njemačke.

 

Prijedlog za prijavu na program MOBDOK-2023 dao mi je moj mentor – dr. sc. Petrović. Odlučili smo prijaviti odlazak na Fakultet za fiziku Sveučilišta Duisburg-Essen, u grupu pod vodstvom prof. dr. Horn-von Hoegena, gdje je moj mentor radio post-doc. Moj zamjenski mentor, kako smo se uvijek šalili, bio je Prof. Dr. Frank-J. Meyer zu Heringdorf. Zapravo, povijest suradnje između Duisburga i Zagreba seže daleko i za rezultat ima publikacije objavljene u časopisima visokog odjeka.

U Duisburgu sam boravio od kraja travnja do kraja srpnja 2024. godine. Od početka boravka osjećao sam se prihvaćeno u grupu, a i cjelokupni dojam funkcioniranja grupe je jako pozitivan. Kao grupa su jako organizirani i posvećeni radu, a ono što je najbitnije je da su spremni pomoći i diskutirati rezultate. Najviše sam radio s dr. Smrutijem Ranjan Monhantyem, koji je krajem prošle godine dobio poslijedoktorsku poziciju u njihovom timu.

U prvih mjesec dana pripremali smo uzorke za snimanje i upoznavao sam se s načinom rada LEEM mikroskopa koji, iako svestran uređaj koji u kratkom vremenskom periodu daje veliku količinu podataka, je ipak kompleksan i zahtjeva određenu količinu pažnje na samom početku rada s takvom „mašinom“. Krajem prvog mjeseca mog boravka, započeli smo s prvim eksperimentima koji su već na samom početku bili obećavajući i dali zanimljive rezultate. Iako su se javili određeni problemi, kako to već biva u eksperimentalnoj fizici, nisu nas previše omeli u našim mjerenjima. Kako je moje vrijeme u Duisburgu polako isticalo, zadnji mjesec bio je uglavnom posvećen analizi podataka i komentiranju rezultata. Dobiveni rezultati zasigurno su dali uvid u funkcioniranje našeg sistema i dali mi ideju za nove eksperimente po povratku u Zagreb.

A sad ono što većina zasigurno želi više čuti nego o nekom rastu 2D materijala na tranzicijskim metalima 😊

Dakle, sami grad Duisburg veličinom je sličan Zagrebu. Nalazi se u njemačkoj pokrajini North Rhine-Westphalia i okružen je vodom sa svih strana tako da je većinom padala kiša. U lipnju i srpnju bilo je sunčanih i lijepih dana, ali uglavnom umjerenih temperatura. Predvečer bi temperature pale ispod 20 °C, što je bilo idealno za trčanje. Sada kada bih podvukao crtu na sve troškove, rekao bih da je cijena života jednaka onom u Zagrebu ako ne i niža. Kada bih hodao po ulici, a pogotovo u supermarketima, često sam čuo „naše“ jezike. Imao sam čak priliku posjetiti i nekoliko obližnjih gradova, poput Kölna i vidjeti njihovu prekrasnu katedralu. Dobio sam dojam da su dosta aktivan narod. Puno voze bicikle, trče i bave se nekim sportom. Naravno, probao sam i pravu njemačku pivu. Tamo je nekako uobičajeno da svaka pokrajina ili grad ima svoje lokalno pivo. Također, kako je to bivša industrijska regija, osjeti se utjecaj stranog stanovništva koji su tamo dolazili u potrazi za poslom, a ponajviše naroda iz Turske i Bliskog istoka pa je tako jedna od omiljenih aktivnosti za ručak ili nakon posla otići na kebab.

Nakon povratka u vrući Zagreb prvo me čeka kratki godišnji, a nakon toga priprema za konferencije i obaveze na doktorskom studiju. I sada kada su se slegli dojmovi, mogu reći da mi je ovo bilo jedno jako korisno iskustvo. Stekao sam nova poznanstva i dobio dojam kako druge grupe funkcioniraju. Ono što je najvažnije, mislim da se postojeća veza između Duisburga i Zagreba sada učvrstila te da nas čeka još puno posla. Na kraju, svakako bih preporučio svim kolegama, neovisno o disciplinarnom području, da se prijave na MOBDOK program. Također, nadam se da će ovakvih prilika za vrijeme trajanja mog doktorata biti još.

Sažetak Patrickovog usavršavanja:

Istraživanje materijala koji imaju debljinu jednog ili svega nekoliko atoma — tzv. 2D materijala — intenzivno se provodi u brojnim istraživačkim grupama diljem svijeta. Između ostalih, tim materijalima pripadaju heksagonalni borov nitrid (nBN) i borofen, gdje se hBN ističe svojim izolatorskim svojstvima i kemijskom inertnošću a borofen visokom električnom i termalnom vodljivošću. Ovim projektom će se istražiti novi načini sinteze tih materijala na bakrenim podlogama s ciljem povećanja njihove strukturne kvalitete i dobivanja materijala s jasno definiranim intrinzičnim svojstvima. Dodatno, ispitati će se mogućnosti dobivanja vertikalnih hBN/borofen heterostruktura kao robusnih nanoskopskih sistema s novim funkcionalnostima. Odabir bakrenih podloga za sintezu je zanimljiv s aspekta potencijalnih budućih primjena ovih 2D materijala odnosno kompatibilnosti s današnjim industrijskim standardima. Sveukupno, provedbom projekta će se dobiti novi uvid u procese sinteze 2D materijala i njihove integracije u kompleksnije heterostrukture.