Poštovani prof. dr. sc. Polašek, čestitamo Vam na izboru za novog upravitelja Hrvatske zaklade za znanost. Za početak nam recite što Vas je potaknulo na ovaj zaokret u karijeri – odnosno da s pozicije uspješnog sveučilišnog profesora i znanstvenika pređete na ovu poziciju?
Nove prilike i novi izazovi. Već prije sam se bavio istraživanjima o sustavu znanosti, volim analizu podataka i donošenje odluka na temelju znanja, imam iskustva u znanstvenom radu i upravljanju projektima, tako da je ova pozicija zapravo prirodni nastavak razvoja moje karijere. Prije petnaest godina sam već surađivao s kolegama iz Ministarstva i Nacionalnog vijeća za znanost na reformi i daljnjem razvoju sustava znanosti. Sada se život poigrao i vratio me u tu ulogu.
Vaše dosadašnje iskustvo sa Zakladom je višestruko – bili ste voditelj projekta 10,001 Dalmatinac, mentor više doktoranada, ali i član panela za vrednovanje. Na temelju svega ovoga, kako vidite ulogu Hrvatske zaklade za znanost u sustavu znanosti i visokog obrazovanja? Što vidite kao njezine prednosti, a gdje ima još prostora za napredak?
Sustav znanosti je jako složen, i ovih dana polagano shvaćam koliko je teško u takvom sustavu napraviti promjene. Uloga Zaklade mora istovremeno biti i poticajna i korektivna, a usklađivanje te dvije aktivnosti je prilično zahtjevno. Mislim da je svaki natječaj Zaklade prilika za novi mali pomak, i da se cijela znanstvena zajednica mora razvijati na takav način. Mi ćemo se truditi u provedbi biti bliži znanstvenicima, a od njih ćemo tražiti da budu bolji. Kada se svi takvi pomaci zbroje, možemo se nadati većem napretku.
Koji će biti prioriteti Vašeg mandata? Koja je Vaša vizija razvoja Zaklade u sljedećem četverogodišnjem razdoblju?
Malo je prerano za neke ozbiljne prioritete, trebat će mi vremena da vidim, analiziram i razumijem sustav iznutra. Tek tada ću se usuditi predlagati nove ideje. Za sada je cilj uklopiti se u postojeće aktivnosti i početi razmišljati o promjenama. Pri tome uvijek trebamo težiti prema izvrsnosti i transparentnosti, tako da smo već počeli raspravu o tome kako proces prijave i odabira projekata učiniti boljima i bržima, poput uključivanja stranih stručnjaka u naše panele. Jedan od ciljeva je i smanjenje administrativnog opterećenja, koje će svi korisnici projekata sigurno podržati. Najvažnije je osigurati redovite godišnje natječaje, kako bi cijela znanstvena zajednica mogla bolje planirati svoje aktivnosti i kako ne bismo stvarali probleme u ciklusu financiranja istraživanja i trajanju radnih mjesta.
I za kraj, ostajete li u znanosti? Hoćete li uz ovu novu poziciju imati vremena i volje uhvatiti se nekih novih istraživanja?
Bojim se da bi mi znanost kakvu do sada poznajem mogla postati luksuz za slobodno vrijeme. No, siguran sam da ću i na ovom mjestu naći nove ideje i prilike, i jedva ih čekam pronaći i pokrenuti.