Studijski boravak Mislava Majdaka u Oxfordu

Mislav Majdak zaposlen je na Tekstilno-tehnološkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu u okviru „Projekta razvoja karijera mladih istraživača – izobrazba novih doktora znanosti” (DOK-2020-01) pod mentorstvom prof. dr. sc. Ive Rezić. Mislav je dio istraživačke grupe čiji je cilj razviti inovativne antimikrobne medicinske materijale namijenjene suzbijanju mikroorganizama otpornih na antibiotike. U okviru programa MOBDOK-2023 Mislav je proveo šest mjeseci na Sveučilištu u Oxfordu, gdje mu je Mentor-domaćin bio izv. prof. dr. sc. Pierre-Alexis Mouthuy.


Zašto ste odabrali Sveučilište u Oxfordu kao Organizaciju-domaćin odnosno izv. prof. Mouthuya kao mentora-domaćina? Jeste li Vi ili netko iz Vaše istraživačke grupe prethodno surađivali s mentorom ili članovima istraživačke grupe?

Izv. prof. Pierre-Alexis Mouthuy odabran je kao mentor zbog višegodišnje aktivne suradnje na zajedničkom projektu „Antibakterijska prevlaka za biorazgradive materijale“ s voditeljicom projekta prof. dr. dr. sc. Ivom Rezić i suradnicom izv. prof. dr. sc. Majom Somogyi Škoc. Pošto je jedan od segmenata projekta razvoj medicinskih tekstilnih materijala, rad u suradnji s profesorovim timom se pokazao kao izvrsni izbor, zahvaljujući njihovom dugogodišnjem iskustvu u razvoju i izradi medicinskih tekstilnih materijala, pomoću metode elektroispredanja.


Koje su glavne razlike između Vaše matične institucije i Organizacije-domaćina u pogledu infrastrukture, uvjeta za rad?

U odnosu na Tekstilno-tehnološki fakultet, zavod s kojim sam surađivao tijekom svog boravka (Zavod za ortopediju, reumatologiju i muskuloskeletalne znanosti Sveučilišta u Oxfordu) je opremljen za aktivnosti koje se odnose na biomedicinsko područje. Neke od tih su bile rad sa stanicama tkiva te rad u sterilnim uvjetima čiste sobe, što se pokazalo neprocjenjivim iskustvom.

 
Jesu li Vaša očekivanja koja ste imali prilikom prijave ispunjena? Je li trajanje studijskog boravka bilo dovoljno za ispunjavanje postavljenih ciljeva? Na koji način će se ovaj studijski boravak odraziti na Vašu doktorsku disertaciju?

Prilikom prijave projekta, plan istraživanja je bio usmjeren na provođenje istraživanja na elektroispredenim tekstilnim materijalima. Ta istraživanja su uključivala modifikaciju i ispitivanje novih svojstava. Štoviše, željeni rezultati su bili postignuti, pri čemu je period od šest mjeseci bio sasvim dovoljan. Zahvaljujući provedenom boravku, dobiveni rezultati će biti iskorišteni unutar moje doktorske disertacije, te će pridonijeti širenju već ustanovljenog znanstvenog doprinosa.


Hoćete li nastaviti suradnju s Organizacijom-domaćin i/ili mentorom-domaćinom? Jesu li u planu zajedničke publikacije?

Zajednička suradnja je svakako planirana, pri čemu će se odraziti u sklopu diseminacije dobivenih rezultata u znanstvenim časopisima te u sklopu konferencijskih radova.


I za kraj, kakvi su Vaši dojmovi iz Oxforda? Koliko je bilo lako/teško pronaći smještaj, je li Vam iznos dobivene stipendije bio dovoljan za pokrivanje troškova života i sl.?

Oxford je lijepi i mirni grad, zanimljive povijesti i još zanimljivijih običaja. Iako slovi kao drugi najskuplji grad u UK-u, pronalazak smještaja nije bio težak, te je dobiveni iznos stipendije u potpunosti pokrio cijene smještaja, ali i ostalih potrepština.

Sažetak Mislavovog usavršavanja:

Zahvaljujući svojoj sposobnosti oponašanja stanica ljudskog tijela, nano- i mikro-filamenti dobiveni primjenom elektroispredanja pripadaju novoj generaciji medicinskih tekstilnih materijala s bioaktivnim svojstvima. Štoviše, spomenuti filamenti obradom s aktivnim sredstvima mogu imati poboljšana antioksidativna, antiinflamatorna i antimikrobna svojstva. Stoga je cilj istraživanja koje će se provoditi u sklopu mobilnosti asistenta razviti nove medicinske tekstilne materijale koji će u svojoj strukturi sadržavati antimikrobne formulacije nanočestica metala, te antimikrobne formulacije nanočestica metala i polimernih mikrokapsula. Nadalje, provodit će se niz ispitivanja usmjerenih na karakterizaciju fizikalnih i bioloških svojstava novoizrađenih medicinskih materijala. U sklopu istraživanja očekuje se doprinos razvoju medicinskih tekstilnih materijala, ali i mogućih patenata. Ujedno, predloženo istraživanje će uvelike pridonijeti razvoju karijere asistenta kroz stjecanje novih iskustava.